Jeżeli twoja przygoda z budowaniem dopiero się zaczyna, to wcześniej czy później będziesz musiał wykonać jakieś rysunki. Najpierw będą w formie szkiców na kartce, a po jakimś czasie będziesz chciał stworzyć jakąś wersję elektroniczną. Rysowanie w komputerze jest dużo wygodniejsze, dokładniejsze, szybciej można dokonać zmian, a najważniejsze, że wyglądają bardzo profesjonalnie.
Do rysunków 2d mogę polecić AutoCada, bo jest mi on najbardziej znany, jednak nauka mogłaby zająć Tobie nawet kilka tygodni. Ostatnio odkryłem bardzo fajny i praktyczny program do rysunków 3d, SketchUp od Google. Jest on tak prosty i praktyczny, że można w nim wykonać praktycznie wszystko modelując rysunek w przestrzeni 3d, oraz tworząc potem płaskie rzuty 2d.
Darmową wersję SketchUp możesz również ściągnąć w języku polskim, co jest dużym plusem, gdy nie znasz angielskiego.
Korzystnym punktem jest szybkość nauki, bo poświęcając jeden dzień jesteś w stanie nauczyć się obsługi SketchUp. Ja spędziłem zaledwie kilka godzin korzystając z samouczka i już stworzyłem parę prostych rysunków. Zachęcam również, bo naprawdę warto.
Kilka zalet SketchUp:
- Jest zupełnie za darmo, więc nie trzeba wydawać niepotrzebnie pieniędzy na profesjonalne programy.
- Bardzo prosty w obsłudze skonstruowany z myślą o każdym rodzaju użytkownika.
- Dostępne samouczki w postaci filmików instruktażowych, wiec w po kilku godzin nauki jesteś w stanie stworzyć swój pierwszy model.
- Posiada wszystkie podstawowe funkcje do modelowania używane w profesjonalnych programach do rysowania jak AutoCad, czy też Archicad.
- Wiele darmowych filmików na YouTube umożliwia dokształcanie się.
- Możliwość szybkiego stworzenia wizualizacji oraz filmików.
- Przy użyciu Google Earth możliwość wizualizacji obiektu w rzeczywistym terenie.
- Rozbudowana baza bloków w internecie takich jak: samochody, meble, zwierzęta, rośliny itp. urozmaica i przyśpiesza rysowanie.
Więcej o możliwościach programu znajdziesz na stronie głównej GoogleSketchUp.
Do czego możesz wykorzystać program Google SketchUp przy budowie domu:
- Wizualizacji domu, elewacji itp.
- Projektowania przestrzeni na działce uwzględniając ogród oraz ogrodzenie.
- Projektowania i wizualizacji wnętrz.
- Projektowania mebli, schodów, barierek, szaf itp.
- Tworzenia detali elewacji jak np. taras, okiennice, gzymsy, itp.
- Do rysowania rzutów domu i konstrukcji.
Nie potrzebujesz już profesjonalisty żeby wykonał za Ciebie rysunki domu lub wnętrz, bo możesz zrobić to teraz sam. Poświęcając jeden dzień nauki jesteś wstanie opanować fajne narzędzie, które śmiało wykorzystasz podczas budowy własnego domu. Modelowanie 3d jest genialnym rozwiązaniem, bo pozwala na stworzenie wirtualnego domu przed rozpoczęciem budowy. Sam zobacz jak to wygląda na filmiku poniżej.
Na zakończenie jeszcze jeden filmik, który pokaże jak szybko jesteś w stanie wykonać rysunek domu (wyłącz dźwięk).
Spoko, wlasnie szukalam progamu, ktory laczylby w sobie autocada z 3d maxem - chociaz moze to za duzo powiedziane ;) Sciagne i sie pobawie. Mam pytanie: czy mozna animowac krotkie filmy, cos na ksztalt witrualnego spaceru np. wewnetrz budynku? Pozdrawiam, A.
OdpowiedzUsuńNajwiększą zaletą programu jest prostota. Im dłużej uczę się obsługi tym bardziej mi się podoba :).
OdpowiedzUsuńFilmiki też można robić, jest to bardzo proste, podaję link do lekcji: http://www.youtube.com/watch?v=5Nai-cOHiik&feature=player_embedded
Próbowałem się tego programu nauczyć, ale nie potrafię. Wysiadam na tak prostym zadaniu jak narysowanie szkieletu wiaty. Mimo, że do tej pory korzystałem z powodzeniem z kilku różnych programów do rysowania w 3D (Unigraphics, Catia, 3DStudio).
OdpowiedzUsuńA podobno taki intuicyjny jest...
Od około 10 lat siedzę w AutoCadzie, a od 2 lat w 3D również. Moge go polecić jak rysujesz szkielety to będzie wystarczający, jednak do modelowania architektonicznego raczej się nie nadaje. Dlatego tak bardzo podoba mi się SketchUp, nie jest trudny jeśli narysujesz jakieś proste przykłady wcześniej, no i jest darmowy :)
OdpowiedzUsuńW najbliższym czasie właśnie muszę zrobić wizualizacje obiektu, elewacji itd. No skoro SketchUp nie jest skomplikowany w obsłudze, to chyba z niego skorzystam, bo pewnie będzie lepszy efekt niż w AutoCadzie. Bardzo fajny post.
OdpowiedzUsuńProgram bardzo fajny i prosty. Wersja darmowa posiada bardzo dużo możliwości, jak widać na filmikach :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne posty :)
OdpowiedzUsuńA program koniecznie muszę wypróbować
pozdrawiam
Renata
Witam,
OdpowiedzUsuńSketchup'a polecam z całego serca. Pracuję w nim od ponad 4 lat i codziennie korzystanie z niego daje mi niesamowitą frajdę. Polecam wszystkim ten program i tego bloga.
A czy na Ubuntu również można z niego skorzystać?
OdpowiedzUsuńA znając AutoCada będzie mi łatwiej nauczyć się tego programu?
OdpowiedzUsuń