piątek, 1 października 2010

Projektowanie domu w SketchUp, od czego zacząć?

Ostatnim moim odkryciem internetowym jest program do rysowania SketchUp. Jest on na tak prosty, że praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się jego obsługi. Postaram się przybliżyć trochę sposób przebiegu projektowania i jak ominąć problemy podczas rysowania swoich przyszłych konstrukcji.

Od czego zacząć przygodę z projektowaniem?

Najprościej jest zacząć od czegoś naprawdę prostego. Ja zaczynałem od krzesełka i stolika. Wiele  przykładów w wersji audio znajdziesz  w internecie, więc będzie to dużym ułatwieniem podczas poznawania poszczególnych funkcji. Takie lekcje są bardzo fajne, bo ułatwiają poznanie programu i wyrabiają pewien nawyk używania odpowiednich narzędzi. Skomplikowane modele wykonuje się prawie tak samo jak proste, z jedyną różnicą, pochłaniają dużo więcej czasu.

Znajomość programu to jedno, a projektowanie to drugie

Sam zresztą zauważysz, że znajomość programu to nie wszystko, a ważniejsza jest wiedza techniczna. Przed każdym zadaniem będziesz musiał poświecić większa ilość czasu na poznanie detali technicznych zanim zaczniesz rysowanie.

Mówiąc o wiedzy technicznej mam na myśli rzeczywiste wymiary okien, drzwi, mebli kuchennych, schodów, grubość ścian, wymiary belek drewnianych, oraz pojedynczych dostępnych elementów na rynku.

Aby uniknąć nadmiaru pracy, podam przykład jak moja znajoma projektowała łazienkę. Bez wcześniejszego sprawdzenia rzeczywistych wymiarów dostępnych na rynku płytek wykonała rysunki w AutoCadzie. Niestety straciła czas, bo nie mogła kupić takich produktów.

Kilka problemów, na jakie napotkasz podczas projektowania własnego domu umieszczam poniżej. Jednak pytań będziesz mieć dużo więcej, jeśli nie miałeś nigdy styczności z branżą budowlaną. Przed projektowaniem domu będziesz musiał wiedzieć:
 • Grubość ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, połaci dachowej z uwzględnieniem grubości wszystkich warstw w przegrodach.
 • Minimalne dopuszczalne wymiary pomieszczeń.
 • Wysokość i szerokość schodów.
 • Wymiary drzwi, okien, najlepiej standardowe od producenta.
 • Wymiary mebli np. w kuchni jest standardowa wysokość od posadzki do blatu itp.
 • Wysokość barierek, okien nad posadzką.
 • W przypadku dużych przeszkleń konstrukcja staje się bardziej skomplikowana, a nie wszystko co jest na rysunku będzie można później wybudować.
 • Prawidłowe wymiary konstrukcyjne cegieł, kształtowników stalowych, belek drewnianych itp.
 • Wysokość kondygnacji z uwzględnieniem wysokości pojedynczych cegieł lub pustaków.
Bardzo ważnym aspektem w projektowaniu architektonicznym są podstawowe gabaryty i detale, jakimi posługuje się architekt. Wiele z nich na pewno znajdziesz w książkach typu poradnik dla architekta. Z tego, co mi wiadomo bardzo popularną publikacją jest dzieło Neuferta przeznaczona głównie dla profesjonalistów. Również możesz skorzystać z darmowej broszury poniżej:

Najpierw szkic, potem rysunek

Zanim jednak przystąpisz do projektowania, dużym ułatwieniem jest wcześniejsze rozrysowanie sobie wszystkiego  na papierze uwzględniając podstawowe wymiary, osie ścian oraz rozmieszczenie pomieszczeń. Następnie przygotuj sobie listę przedmiotów, lub elementów konstrukcyjnych, które użyjesz podczas modelowania. Zapoznaj się z głównymi wymiarami, a podczas rysowania nie będziesz musiał szukać dodatkowych informacji i zaoszczędzisz czas.

Podsumowując, projektowanie własnego domu w SketchUP wcale nie musi być aż tak dokładne jak rysunek konstrukcyjny. Przynajmniej na początku. Wystarczą podstawowe wymiary okien, ścian, drzwi. Bardziej liczy się efekt wizualny, jaki chcesz osiągnąć, oraz gabaryty. Jednak wcześniej czy później będziesz musiał przebrnąć przez techniczne detale, które bardzo szybko opanujesz np. studiując różne fora internetowe, lub stronę  muratora.

1 komentarz:

 1. W SketchUp można wszystko projektować, projektując w 3d np. schody łatwiej poprawiać projekt, potem wykonać rys. projekt.
  http:mala-architektura.yolasite.com.

  Pozdrawiam Eugeniusz

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails