czwartek, 3 lutego 2011

Jak rozrysować schodyWielkiej Brytanii buduje się śmiesznie małe domy. Wnętrza są zminiaturyzowane, a schody bywają wąskie i bardzo strome. Dla mniej wprawionego użytkownika mogą sprawić dużo kłopotów.

Rozwiązania takie prawdopodobnie dobrze sprawdzają się w małej przestrzeni, a niektóre z nich specjalnie projektowane tworzą dodatkowy element architektury wnętrz. Fajny taki przykład jest w dobudówce z drewna. Oczywiście, używane na co dzień muszą być wygodne.

Rozwiązanie to: s + 2h = 60 - 65cm

W przypadku schodów często używanych dobrze sprawdza się powyższy wzór. Szerokość stopni zsumowana z podwójną wysokością powinny mieścić się w przedziale do 63-65cm.

Dodam jeszcze kilka bardzo istotnych wskazówek podczas takiego wymiarowania, które znalazłem na stronie z artykułem o podstawowych wymiarach schodów.Wysokość najlepiej jak mieści się w przedziałach od 14 - 19cm, a szerokość od 25 - do 32 cm.

Schody z dostępem na strych lub piwnicy nie są często używane, więc tutaj te reguły nie muszą być przestrzegane. Obliczenia takie przeprowadzamy, jeżeli zależy nam na wygodzie, co nie zawsze musi być prawdą :).

Planowanie

Do poprawnego rozplanowania potrzebujesz wysokość kondygnacji. Jest to wymiar pionowy od wykończenia na parterze do wykończenia na piętrze. Drugim wymiarem wymaganym jest ich długość w rzucie. W zależnośći od rodzaju schodów, wymiar ten będzie inny w przypadku jednobiegowych, a inny w zabiegowych.

Przykład na rozrysowanie schodów jednobiegowych

Zakładam sobie wysokość kondygnacji na 3,0m. Natomiast długość schodów, to powiedzmy 4,5m.
Teraz muszę się zdecydować, czy zaczynam od wysokości czy od szerokości stopni. Wybieram sobie wysokość i zakładam, że170mm będzie optymalnym wymiarem. Następnie obliczam liczbę schodów:

3000mm/170mm  =  17,64  stopni

Zaokrąglam do góry, więc mam 18 stopni. Teraz szukam jaka jest wysokość stopnia:

h = 3000mm/18 stopni =  166,67mm

Następnym krokiem jest obliczenie szerokości stopnia. Kalkulacja taka jest bardzo podobna do poprzednich obliczeń. Do prawidłowego wyznaczenia ilość stopni w rzucie jest o jeden mniejsza od wszystkich wysokości. Wynosi to 17.

s = 4500mm/17 stopni  =  264,7mm

Sprawdzam, czy takie schody będą wygodne w używaniu:

s + 2h = 264,7mm + 2*166,67mm =  598,4mm

Jest to graniczna wartość bardzo bliska 600mm. Jeżeli przyjmiemy, za długość stopnia 265mm, wówczas wartość powinna wynieść powyżej 60cm, ale rzut schodów również wydłuży się do 4505mm. Teoretycznie schody dobrane są prawidłowo :).

 

12 komentarzy:

 1. witaj,z chaty nad Wisłokiem sobie przydreptałam;) Beznadziejna byłam z majcy,wiec te wszystkie cyferki i obliczenia ..juz mi sie w oczach mieni;) Dochodze wiec do wniosku,że ja gdybym budowala swoj wlasny dom, zamiast schodow mialabym po prostu drabine.Taka jest przykra prawda hahahaha A tak na serio-bardzo przydatny blog.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj,z chaty nad Wisłokiem sobie przydreptałam;) Beznadziejna byłam z majcy,wiec te wszystkie cyferki i obliczenia ..juz mi sie w oczach mieni;) Dochodze wiec do wniosku,że ja gdybym budowala swoj wlasny dom, zamiast schodow mialabym po prostu drabine moje słowa naprawdę moje słowa

   Usuń
 2. Bardzo fajny i praktyczny artykuł.
  Fotografia na wstępie pochodzi z flickr, czy z innego źródła?

  OdpowiedzUsuń
 3. W Polsce jest to oczywiste, a w UK niestety nie :). Fotka z Archiweb, trochę przerobiona. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie mi się trafiło robic schody a ostatni raz robiłem je dobrych parę lat temu,dzięki za przypomnienie

  OdpowiedzUsuń
 5. Maksymalna ilość stopni powinna wynosić 17, tu widzę 18 stopni, długość kroku przyjmuje się 62-65 cm.
  Pozdrawiam Eugeniusz

  OdpowiedzUsuń
 6. Eugeniusz@
  To jest jedynie przykład. Jak robiłem wpis to nie zwracałem uwagi na ilość stopni, chociaż jest to również istotne. Moim celem było pokazanie w jaki sposób można samemu rozrysować i obliczyć schody.

  OdpowiedzUsuń
 7. Program do szybkiego projektowania schodów, można
  z niego skorzystać ale nie oblicza długości stopnicy.
  To taka ciekawostka bardzo fajna...
  Link: http://www.moje.schody.pl/index.php?type=24_z_l

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli komuś te wszystkie cyferki i obliczenia mało mówią to polecam poszukać w internecie kalkulatora schodów, który po wpisaniu kilku podstawowych wartości pokaże nam czy schody mieszczą się normach i czy będą wygodne w użytkowaniu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pomaga ustaliś odpowiednie parametry schodów bez tych wszystkich obliczeń. Taki kalkulator jest na przykład na stronie: http://deboweschody.pl/kalkulator_schodow

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny artykuł i ekstremalny projekt z pierwszego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak już zamontujesz schody to warto pomyśleć o oknie dachowym. Na stronie https://portalokienny.pl/pol_m_Okna-dachowe_Okna-dachowe-Velux-2215.html są teraz ciekawe oferty, promocje na lato.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails