sobota, 20 lutego 2010

Elewacja drewniana - detale bez błędów

Elewacja drewniana to nie tylko deski tworzące ładna fakturę , to również cały „system”, na który składa się ruszt montażowy z łat, szczelina pełniąca funkcje wentylacji i drenażu, oraz folia wiatroizolacyjna.

Głównym ograniczeniem jest jej żywotność, ale łatwo można go wydłużyć poprzez zastosowanie różnych środków konserwujących, oraz odpowiednie zaprojektowanie detali. Poprawne wykonanie uwzględnia wpływ warunków atmosferycznych, a odpowiedni montaż powinien uwzględniać kilka punktów.

Szczelina wentylacyjna (min 19mm) umożliwia wentylację drewna, oraz spełnia funkcję drenażu ewentualnej wody opadowej na zewnątrz. Folia wiatroizolacyjna ułożona na wełnie mineralnej chroni budynek przed wychłodzeniem przez wiatr. W przypadku, gdy budynek nie jest ocieplany również można zrezygnować z jej ułożenia. Wysokość zakończenie fasady nad poziomem gruntu powinna wynosić 200-250mm, jest to wymagane minimum, bo odbicie wody od podłoża wynosi około 200mm.

Odkształcenia desek jest procesem, który zachodzi pod wpływem wilgoci. W zależności od gatunku, jaki się używa wilgotność elementów wynosi od 22% na elewacji północnej w okresie zimowym do 11% na elewacji południowej w okresie letnim. Liczby te ulegają zmianie w zależności od warunków atmosferycznych około 6-8%, skutkiem jest pęcznienie lub kurczenie desek. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej tolerancji na przemieszczenia i max szerokość desek do 150mm. 
 
   Minimalny rozmiar łat na ruszt to 38x38mm (min 2,5 razy grubsza od okładziny), mocuje się je w rozstawie max 600mm dla desek ułożonych poziomo i pionowo, a 400mm dla ułożonych ukośnie. Łaty zamocowane poziomo muszą posiadać ściętą górną krawędź o min 15 stopni, zapewni to odpływ wody w odpowiednim kierunku. Gatunek powinien być ten sam, co dla okładziny.

  Standardowa grubość desek wynosi 22mm, a dopuszczalne minimum to 19mm. Maksymalna szerokość, jaką można użyć to 150mm. Długość jest znormalizowana i wynosi od 2.5-5.0m w zależności od gatunku. W przypadku połączenia na pióro- wpust elementy powinny zachodzić na siebie 10mm, a szczelina zapewniająca ewentualne przemieszczenia wynosi 2mm. System układania ze szparą pomiędzy (8-15mm), musi uwzględniać ścięte krawędzie w deskach, aby zapewniać ochronę membrany przed słońcem chyba, że producent zapewnia taką odporność.

  Na łączniki najbardziej odpowiednie są gwoździe lub wkręty ze stali nierdzewnej. Powyżej 100mm szerokości desek stosuje się 2 gwoździe w punkcie mocowania. Odległość od krawędzi bocznej to 15mm, a dolnej to 20mm. Głębokość, na jaką łącznik wchodzi w drewno to 2,5 razy grubość deski dla gwoździa i 2 krotność dla wkrętów.
   Siatka ochronna jest ważnym elementem chroniąca wnętrze komory wentylacyjnej przed różnego rodzaju insektami.
   Detale dla desek ułożonych poziomo

   Detale dla desek ułożonych pionowo

     
   3 komentarze:

   1. Wielkie dzięki za wrzucenie tych detali.

    OdpowiedzUsuń
   2. Przeczytałem całość. Kiepski technolog drewna to pisał. Informacje o wilgotności i odkształcaniu się desek masz z tej broszurki External Timber Cladding? Powstawania takich naprężeń można uniknąć na "etapie tartaku". Drewno z przekroju stycznego + wilgotność max 12% w całym przekroju + kilka innych spraw, które dobry technolog drewna doskonale ogarnia.

    P.S Gwoździe się do niczego nie nadają, chyba ze masz na myśli nierdzewne. Po zamontowaniu zwykłych lub śrub ocynkowanych (nieco później) z czasem tworzą się brzydkie czarne zacieki na elewacji.

    OdpowiedzUsuń
   3. Jkbyś przeczytał zakładkę "o mnie", to wiedziałbyś czym się zajmuję. Technologiem drewna nie jestem, a informacje zawarte w tym wpisie to moje notatki poparte publikacją TRADA, o której wspominasz.
    Z komentarza wnioskuję,że znasz się na drewnie i za udzielenie dodatkowych informacji z góry dziękuję. Jeśli krytykujesz mnie, to proszę o podpis żebym wiedział kto to pisze.

    OdpowiedzUsuń

   Zasady komentowania:
   Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

   Related Posts with Thumbnails