niedziela, 23 maja 2010

Jak w prosty sposób tworzyć profesionalne rysunki

Podczas budowy domu musisz nauczyć się czytać rysunki, jest to obowiązkowe zadanie dla jako inwestora. Taka zdolność ułatwi Ci zarządzanie i planowanie twojej budowy. Będziesz wiedział, na jakim etapie jesteś i najważniejsze czy wszystkie prace postępują zgodnie z projektem.

Następnym wyzwaniem będą dla Ciebie zagadnienia techniczne dotyczące detali konstrukcyjnych. Zapewne spędzisz mnóstwo czasu na studiowanie i odkrywanie wszystkich znaczeń na rysunkach. Każda linia, ślaczek, kreskowanie ma inne znaczenie, więc o pomyłkę nie łatwo.

Na samym końcu, jak poznasz znaczenie i funkcjonowanie detali zaczniesz sam konstruować, może ulepszać lub szukać innych rozwiązań tych już istniejących. Nie obejdzie się bez szkicowania na papierze przy użyciu ołówka.

Tylko widzisz, takie rozwiązania to już przeszłość. Teraz w dobie informacji można użyć wiele programów zupełnie za darmo i stworzyć profesjonalne rysunki.


Jednym z najbardziej popularnych programów komputerowych jest AutoCad. Potężne narzędzie dla profesjonalistów, w którym można rysować zarówno rysunki 2D jak i 3D. Darmową wersję możesz pobrać i przetestować ze strony www.autodesk.pl. Po rejestracji otrzymasz AutoCada LT na 30 dni, jest to wersja podstawowa do rysowania płaskich rysunków 2D.

Sam osobiście używam go, na co dzień od 10 lat i nie wyobrażam sobie pracy w sposób sprzed 15 lat. Oprócz tego, że rysuje się szybko i dokładnie to jeszcze w każdej chwili można zmieniać i modyfikować istniejący już rysunek.

Jak to wygląda teraz

Jeżeli rysujesz w sposób tradycyjny, to aby zmieścić się na jednym arkuszu papieru musisz skalować wymiary. To znaczy, jeżeli twój dom ma w rzucie 10m x 15m, to rysunek na formacie A4 przy skali 1:100 będzie miał 10cm x 15cm. Do tego dodać używanie gumki, linijki i jak nie masz sprawnego oka trochę i nerwów.Strasznie uciążliwe.

W AutoCadzie jest inaczej

Twój arkusz jest o nieskończonych wymiarach i możesz na nim narysować, co tylko chcesz: rozmieszczenie pomieszczeń, dom, plan miasta itp. Wszystkie rysunki wykonujesz w skali 1:1, możesz je wielokrotnie modyfikować, a przy drukowaniu użyć skali, jakiej tylko chcesz do dowolnego formatu papieru. Używając zaledwie kilku funkcji można szybko i sprawnie narysować praktycznie wszystko.

Wykorzystaj przy budowie domu

Oprogramowanie można użyć np do:
 • rozmieszczenia pomieszczeń
 • planowanie ogrodu
 • rysowanie mebli
 • tworzenie wzorów na podłogach z płytek lub parkietu
 • rysowanie elewacji np. drewnianej lub wymagających dokładnych detali
 • praktycznie wszystko co wymaga precyzji i nie tylko

Nie chcę zachwalać dokładnie tej jedynej marki, bo na rynku jest wiele innych o podobnym wyglądzie i działaniu. Ja akurat zaczynałem od AutoCada i póki co zostaję na razie przy nim. Jednak przy budowie domu, gdy liczy się czas precyzja i dokładność każde rozwiązanie jest dobre do tworzenie własnych rysunków.

7 komentarzy:

 1. Pragnę zawrócić mentalność autora na temat autoCad'a raz że drogi po drugie do wersji 2010 bez użyteczny jeśli chodzi o szybkie poprawianie brak spójności szkicu, nie jest to coś jak np w inventorze czy mechanicalu 4, też dla mnie bogiem był AC R14 do czasu kiedy mechanicala dopadłem w szkole, potem solid edge i invntor troszkę polizałem solid worksa katie inna bajka,
  zawodowo pracuję akurat na soli edgu 3D choć duszą jestem przy invnetorze i z całą surowością piszę puki mam soli edga free 2d nie chcę nawet widzieć ac lt ! zwłaszcza że projektując kiedyś drogę na studiach musiałem z ac poprawiać szkice kolegi w solid edgu niczym trafiły do inventora wykład spokojnie rozrósł by się i w stan samo nakręcania można w tym wpaść, jednak kiedy człowieka skręca na autodziada...

  OdpowiedzUsuń
 2. W powyższym wpisie opisałem swoje doświadczenia z Autocadem. W takim programie mam największe doświadcznie i jakbym cokolwiek miał rysować tylko taki użyłbym. Wiem że jest wiele innych pisałem między innymi o darmowych programach w wersji online i offline. Nie wiedziałem ze solid edge ma wersję 2D za darmo. Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam przestudiowanie normy PN ISO 129 odnośnie rysunku technicznego,
  jest to norma nad normami każdej dziedziny rys technicznego.
  Punkty 3... określają sposób wymiarowania.
  Piszę nie powtarzać wymiarów! gdzie w budownictwie jest jawny gwałt na tej zasadzie, jak np ława fundamentowa jest podpisana Ł1 i na rzucie bocznym ma wymiary, to na rzucie fundamentów tylko podpisujemy Ł1 i tyle .
  nie dajemy jeszcze raz wymiarów i to za każdym razem!
  to taka uwaga mała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dzięki za komentarz i cenne uwagi.
   Z doświadczenia wiem, że teoria nie idzie w parze z praktyką. Niestety te wszystkie normy wymyślali "urzędnicy", osoby które w ogóle nie pracowały z rysunkami na co dzień w biurze projektowym.
   Na rysunku nie są ważne wymiary i "piękność", a liczy się przejrzystość. Oczywiście musi być bez błędów, a wymiary lepiej żeby było ich więcej niż mniej. Taka moja skromna uwaga.

   Usuń
  2. a liczy się przejrzystość kwintesencja rysunku.
   gdzie 90% budowlanego rys tego nie posiada.
   Wiem bo rozczytuję takie rys i mnie krew zalewa.
   Myślę czy ty chłopie wiesz co robisz ?
   na grzyba mi 30razy wymiar ławy, podaj mi raz choć wymiar krokwi całościowy, bo ni razu go nie ma.
   Parabolą idzie wymiarowanie w budynkach, fundamenty do bólu.
   a dach domyśl się sam:)
   Koty wysokości czasem zakryte przez trzy linie wymiarowe i odczytaj się z tego.
   Jak powtarzam wymiar podaję w nawiasie lub piszę tdi , lub inf. lub i zależy co wpisałem do legendy, aby goguś wiedział co to jest.
   Przywołałem normę ISO 129 ze względu że ona strzeże przejrzystości właśnie.
   Powtarzanie wymiarów jest szkodliwe a im więcej tym gorzej.
   jeszcze nie znalazłem rys gdzie powtarzanie wymiarów wyszło na dobre, zawsze gdzieś błąd znajdę.
   Konstrukcje stalowe tu nawet nie piszę.
   Jakaś od górna idea kraszenia rysunków, niczym pisanka i jak idiocie musi być podane że słup to jest słup, a skala to nic że jest w tablice podana jeszcze raz wielką czcionką 12 i większą musi być to podane :) potem tabelka i spis blach i znowu te same wymiary. 3 -4 razy to samo .
   Nie dziwę się bo inaczej jakoś tak pusto było by na rys :D

   Usuń
  3. Zawsze będzie istniał konflikt pomiędzy budowlańcami na budowie a w biurze. Jedni nie pracowali nigdy w biurze i odwrotnie. Wszystko zależy chyba od doświadczenia, a rysunki najczęściej robią osoby prosto po studiach gdzie na pierwszym roku był tylko rysunek techniczny, a pozostałe lata spędzili robiąc bzdurne obliczenia i wkuwając matme.
   Do perfekcji nigdy nie dojdziesz i zawsze będziesz mógł się czegoś czepić zła skala, czcionka, za dużo wymiarów itp. W każdej firmie liczy się końcowy wynik jakim jest "zysk" jak spędzasz nad rysunkami więcej czasu niż jest przewidziane w kontrakcie to albo stracisz pracę albo firma się pogodzi ze stratą mamony.
   Z doświadczenia powiem, że widziałem już dużo rysunków od różnych firm (pracuję w firmie konsultingowej) i takie giganty jak Buro Happold, Atkins i inne też robią błędy.
   Inny przykład. Kiedyś pracowałem jakiś czas jako facade inżynier, projektowałem elewacje szklane. Jeden projektant tak był skupiony nad swoimi rysunkami, bo miały być niemal idealne. I były :), ale co z tego jak robił błędy merytoryczne narażając firmę na duże straty.

   Ostatecznie wszystko zależy od punktu patrzenia na to wszystko.

   Usuń
 4. Tylko na jakiś przykładach możemy jakieś wnioski wyciągnąć.
  Przytaczam przykład z wymiarami jako coś właśnie dla przyśpieszenia i uniknięcia błędów, trudno jest zapamiętać 30 wymiarów ławy ł1 i przy zmianie trzeba je wszystkie poprawić :) i właśnie tu jest utrudnianie sobie życia:)
  Bo to jest taki trend w budownictwie to jest ideologia, reszta to są błędy faktyczne.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails