czwartek, 11 lipca 2013

Jak wyremontować dom w Anglii

Ostatnio opuściłem się w publikowaniu kolejnych wpisów, na czym blog spadł w rankingach oglądalności. Głównie spowodowane jest to innymi priorytetami. Obecnie każdą wolną chwilę czasu poświęcam na remontowaniu swojego domu, który kupiłem jakiś czas temu. Pisanie jest super frajdą, która podoba mi się coraz bardziej i zawsze od czasu do czasu coś tutaj wrzucam. Żeby połączyć jedno z drugim narodził się nowy pomysł, żeby opisać własne doświadczenia w remontowaniu domu w UK.

Dom kupiłem jakieś 1,5 roku temu. Jest to mój pierwszy dom, w którym mieszkam, a zarazem pierwsza inwestycja w procesie stawania się inwestorem w nieruchomości. Potrafię sobie zaprojektować dużo rzeczy jednak nie posiadam doświadczenia praktycznego, z czego bardzo ubolewam. Głównym celem jaki sobie postawiłem w remontowaniu tej nieruchomości jest zdobycie jak najwięcej praktyki i większość rzeczy, które mogę wykonuję sam. Jest to bardzo pracochłonne, zwłaszcza, że zanim cokolwiek zrobię muszę doradzić się znajomych budowlańców i poczytać coś w internecie.

Mam bardzo dobrego znajomego (też mój mentor), który jeszcze kilka lat temu nie potrafił wpić gwoździa młotkiem. Mieszka też w UK, a kiedy kupił swój dom kilka lat temu, remontując go samodzielnie zdobył doświadczenie. Również doszkalał się z youtube i pytał znajomych budowlańców, więc wszystko przede mną.

Raczej nie mam w planach zostać budowlańcem, żeby remontować domy w celach zarobkowych, bardziej zależy mi na zdobyciu praktycznej wiedzy. Nie ukrywam, że wszelkie prace remontowe sprawiają mi dużą przyjemność. Również przeglądam też wiele specyfikacji technicznych w poszukiwaniu odpowiednich materiałów, więc może tutaj moja wiedza techniczna (teoretyczna) będzie w jakiś sposób przydatna.

Dom w UK

Dom nie jest duży, ma około 65m2. W Polsce takie, to mieszkania się buduje :). W UK można kupić i mniejsze. Jest to tak zwany "town house" czyli budynek szeregowy z ogródkiem  zprzodu i z tyłu. W jednym szeregu znajdują się 4 takie domy, dwa na brzegu i dwa w środku. Na parterze znajduje się salon kuchnia schodek pod schodami, a na górze dwa pokoje i łazienka. Jest jeszcze przestrzeń na strychu nie zagospodarowana.


Budynek został wybudowany w latach 50 ubiegłego stulecia, czyli ma około 60 lat. Osiedle było sponsorowane przez państwo, a w latach 90 dom został wykupiony przez ówczesnego właściciela. Standardowa konstrukcja, ściany trzy warstwowe, strop drewniany, a dach mansardowy. Konstrukcja bez żadnych wad, lekko ugięty dach (podobnie na innych domach). Generalnie wszystko wygląda w porządku. Wg mnie najsłabszym punktem jest właśnie dach. Gdzie nie gdzie dachówki "wyślizgują się". Na niektórych budynkach nie wygląda to ładnie, na moim jest OK, ewentualnie wymagane są małe poprawy kosmetyczne.

Remontowanie

Remont narazie przebiega bardzo powoli, a chcę ukończyć go jeszcze w tym roku. W moich planach uwzględniłem poprawę każdego pomieszczenia i zrobienie podjazdu oraz wymiana płotu w ogrodzie. W późniejszych planach też mam budowę małego składzika na graty, które nie mogę pomieścić w domu :).

Plan mniej więcej wygląda następująco:-
 1. Kuchnia. Generalny remont z wymianą grzejnika, drzwi na ogród, nowego pieca gazowego, nowych mebli płytek oświetlenia i tynków.
 2. Łazienka. Generalny remont z wymiana wszystkiego łącznie z drzwiami.
 3. Salon. Ocieplenie podłogi (jest na ryglach i w zimie ciągnie po nogach), położenie paneli, zabezpieczenie kominka przeciw podciąganiu wilgoci, nowe oświetlenie nad kominkiem.
 4. Korytarz. Nowy tynk, wyczyszczenie drzwi (zostają stare drewniane) i pomalowanie, nowe płytki i nowa wykładzina na schodach.
 5. Pokoje. Nowy tynk i wykładzina.
 6. Budowa podjazdu.
 7. Taras drewniany z tyłu domu oraz ogrodzenie.
Żeby zobrazować o czym dokładnie mówię zamieszczam kilka fotek zrobionych w czasie drugich oględzin:-
Elewacja frontowa

Elewacja od ogrodu
Ogród
Widok na klatkę schodową i łazienkę
Widok na salon
Kuchnia

2 komentarze:

 1. Widzę, że będziesz mieć sporo pracy przy tym domku. Z pewnością będziesz musiał poświęcić na niego masę czasu i niemałe pieniądze, ale myślę, że rezultaty będą warte tych poświęceń :) Życzę powodzenia i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne mieszkania ma w swojej ofercie lokum-deweloper - moim zdaniem jest to najmocniejsza firma w tej branży. Na stronie (o tutaj: mieszkania wrocław) mają niesamowitą ofertę mieszkań. Lekki remont i można się bawić!

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails