niedziela, 19 września 2010

Jak dobrać kolor elewacji?

http://www.magix-photos.com/userwebsite;jsessionid=15ns1afrgltgk.omaasp41?act=15&pos=23 

Poprzedni tydzień spędziłem w podróżując przez całą Polskę. Była to dość długa i męcząca wyprawa, bo odcinek z południa na północ kraju i z powrotem kosztował mnie prawie dwa dni. Większość czasu spędziłem na obserwacji krajobrazu oraz budynków. Pytanie jakie nasuneło mi się to: gdzie ta recesja? Media głoszą o słabej koniunkturze, ludzie krzyczą o biedzie, a wszędzie powstają nowe domy jak grzyby po deszczu.

Z pośród tysięcy domów, jakie widziałem z okien autobusu i pociągu, jedynie jeden naprawdę posiadał ciekawą elewację, pamiętam go do dziś. Był to prosty odremontowany budynek z szarą drewnianą elewacją urozmaiconą o białe okiennice. Fakt, wiele budynków posiadało dużo lepszą architekturę i ciekawą bryłę, ale elewacje były standardowe, tynk na styropianie.


O co chodzi z tymi kolorami?

Tynk jest dość popularnym i tanim wykończeniem elewacji, nie jest skomplikowany i łatwo można go odświeżyć czyszcząc lub położyć nową warstwę. Różnorodna gama kolorów pozwala na dobranie ciekawych odcieni, ale jak pokazują ostatnie doświadczenia nie każdy potrafi skorzystać z takiej oferty. Zaobserwowałem, że ostatnim krzykiem mody są kolory bardzo jaskrawe, pomarańczowy, różowy, czerwony, żółty, również zielony i niebieski. Szczerze mówiąc odcienie takie w ogóle nie zdobią, a wpływają niekorzystnie na wizerunek domu.

Prywatne budynki jeszcze można tłumaczyć brakiem zdolności plastycznych lub indywidualizmem właścicieli, ale jaskrawe kolory użyte przy termo-modernizacji starych wieżowców np. w Warszawie już chyba nie. Nie wiem, kto jest odpowiedzialny za takie odcienie, ale wydaje mi się ze powinna być osobą kompetentną. Mój pogląd ma poparcie w prasie, bo pojawia się coraz więcej krytycznych artykułów (np. o Bydgoszczy lub Stalowej Woli) jako manifest przeciw pladze kolorów.

O czym należy pamiętać dobierając kolor na elewację?

Jeżeli sam chcesz dobrać poprawnie kolor, a nie wiesz w jak to zrobić, staraj się dążyć w kierunku natury. Odcienie takie są neutralne i nie będę drażnić otoczenia. Kilka zasad właściwego doboru znajdziesz poniżej:

 • Jasne kolory elewacji sprawiają, że budynek optycznie wydaje się większy i mocniej wyróżnia się z tła.
 • Ciemne kolory lepiej wtapiają budynek w otoczenie.
 • Jeśli chcemy odznaczyć elementy futryn okien i drzwi, lepiej pomalować je kolorem jaśniejszym od barwy elewacji.
 • Aby uwydatnić formę budynku, powinno się pomalować go na jednolity kolor.
 • Jeśli chcemy zaakcentować poszczególne elementy architektoniczne – dobrze jest użyć różnych odcieni. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy dodatkowe kolory w jakiś sposób wywodzą się z otoczenia budynku.
 • W przypadku gęstej, miejskiej zabudowy, dobrze jest przy wyborze koloru, brać pod uwagę tonację sąsiednich budynków.
 • W przypadku domu „na łonie natury”, najlepsze efekty wizualne osiąga się, kiedy kolor wybrany na duże powierzchnie elewacji, występuje na rozległych połaciach przestrzeni w najbliższym otoczeniu.
Dużym ułatwieniem będzie wykorzystanie darmowych programów online, gdzie wstępnie możesz z modelować swój przyszły dom i dobrać odpowiednie barwy dla siebie oraz otoczenia. Znalazłem kilka stron internetowych, które umożliwiają przeprowadzenie takiej wizualizacji.
www.archon.pl
www.horyzont.com
www.kosbud.com.pl
www.tikkurila.pl 
www.ceresit.pl - w tym możesz wgrać własne zdjęcie aby dobrać odpowiedni kolor.

Dobór kolorów na elewację wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowany, a zmianę odcieni można przeprowadzać co kilka lat. Jest to znacznie prostsze w małych domkach, niż w wielkich blokowiskach, które z ostatnich lat w szarości przeistoczyły się w kolorowe graffiti. Ale kiedyś nastąpi przesycenie i co wtedy?  

2 komentarze:

 1. "Zaobserwowałem, że ostatnim krzykiem mody są kolory bardzo jaskrawe, pomarańczowy, różowy, czerwony, żółty, również zielony i niebieski. Szczerze mówiąc odcienie takie w ogóle nie zdobią, a wpływają niekorzystnie na wizerunek domu." No i z tym się nie zgodzę. Oczywiście koszmarny pink house ze zdjęcia jest potwierdzeniem tych słow, i prawdą jest, że kolorem trzeba umiec operować, w związku z tym w ramach bezpieczeństwa dominuje na elewacjach straaaszna nuda, ale wystarczy obejrzeć domy w Grecji, Prowansji, Danii, Norwegii, żeby zobaczyć, że może być kolorowo i elegancko. Zresztą niekoniecznie trzeba szukać za granicą. Reweacyjny niebieski dom jest na Mazurach w Zawadach Oleckich (www.zawady-oleckie.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie każdy dom w jaskrawych odcieniach jest brzydki, ale podczas mojej długiej podróży większość domów wyglądały jak ze zdjęcia na górze :).

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails