poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Jak zaprojektować elewację


Jeszcze nie tak dawno, bo dwa lata temu pracowałem jako inżynier od fasad i miałem okazję przeglądać wiele ciekawych projektów. Większość z nich to nowoczesne budynki o elewacjach szklano aluminiowych. Wówczas, zwracałem uwagę na styl i trendy, jakimi kierują się architekci, oraz w czym tkwi sukces w projektowaniu ładnych budynków. Zauważyłem, że pierwszym czynnikiem jest bryła i to ona decyduje o całokształcie budynku, a drugim bardziej ważnym detale elewacji.

Architekci projektując budynki podchodzą bardzo artystycznie, tworząc swoje dzieła dopieszczają każdy detal do perfekcji. Nowoczesne trendy wyznaczają kierunki na ładne, funkcjonalne, oraz nowoczesne domy. Większość projektantów nie wychyla się spoza standardów panujących na rynku, tworząc masówkę za 1000zł, a my kupujący nie mamy szans na nowoczesną i ciekawą elewację.

Do poprawy wyglądu własnego domu nie potrzeba wielkich umiejętności, a najlepszą metodą, jaką mogę zdradzić jest wzorowanie na innych. W internecie istnieje wiele źródeł ze zdjęciami domów z całego świata, a rozwiązania stosowane w Australii nie są znane w Polsce i na odwrót. Moimi ulubionymi stronami, z których czerpię inspiracje są TrendirArchdaily oraz Archiweb.

Zacznij projekt

Elewacja domu to zewnętrzna skóra dla budynku i musi być ładna żeby się podobała. Na atrakcyjność wpływają głównie materiały użyte do jej wykończenia, ale również kolory i fakturę, jaką mogą stworzyć. Urozmaiceniem jest otoczenie budynku, oraz dodatki w postaci daszków i tarasów.

Projektowanie dzielę na dwa etapy: pierwszy z nich to planowanie architektoniczne, a drugie to detale i rozwiązania techniczne.

Jak już wiesz czego mniej więcej chcesz możesz skorzystać z poniższych punktów. Ułatwieniem może być wykonanie rysunku elewacji uwzględniając detale jakie chcesz mieć w swoim domu.

Architektura, czyli malowanie elwacji

Projektowanie architektury:
  •  Jeżeli zmieniasz wymiary drzwi, okien, lub je przesuwasz na elewacji zastanów się nad symetrią budynku. Gdy natomiast chcesz zmienić bryłę budynku np. podnosząc dach o jedną lub dwie cegły, najpierw skontaktuj się z architektem, bo skutki mogą być drastyczne.
  •  Dobór kolorów, skorzystaj z gotowych szablonów i wybieraj takie żeby nie gryzły się wzajemnie. Muszą pasować do siebie oraz do otoczenia budynku na działce. Uwzględnij kolor dachu, okien ścian oraz tarasu.
  • Materiały na ściany, tutaj możliwości są nieograniczone, a jak masz bujną wyobraźnię stworzysz fantastyczne dzieło. Najbardziej popularne to stal (blacha), drewno, szkło, plastik, cegła.
  • Wzory, inaczej detale stworzone z prostych materiałów. Cegły można układać wzorami lub mieszać kolorami, jak to było modne w czasach wiktoriańskich. Drewno posiada jeszcze więcej możliwości w kolorach, gatunku, fakturze i sposobie ułożenia. Również dodatkowe wykończenia jak żaluzje i okiennice wykonane są z tego materiału. Szkło jest podstawowym materiałem okien, ale również może być użyte na daszek lub barierkę. Występuje ono jako matowe, we wzorki, a alternatywą mogą być chociażby luksfery. Plastik stosowany jest podobnie jak okładziny z blach, ale również występuje jako tańsze wypełnienie barierek i pokrycie daszków.
  • Dodatki elewacji to parapety, tarasy, rynny, balkony barierki, żaluzje, okiennice, okapy i wiaty, gzymsy, klamki, schody itp.


 Konstrukcja, czyli rozwiazywanie problemów

Projektowanie techniczne, to nic innego jak wykonanie wcześniejszych punków pod kontem realnego montażu na budowie. Kilka punktów, jakie zaliczam tutaj to:
  • Współczynnik przenikania ciepła dla ściany U, jeżeli nie jest wystarczający to należy wykonać odpowiednie obliczenia i uwzględnić dodatkową izolację budynku.
  • Okna i drzwi posiadają modularne wymiary, łatwiej jest takie kupić a cena może być konkurencyjna. Pozostałe materiały jak na przykład drewno lub blacha też mają ograniczone gabaryty, wiec trzeba to uwzględnić gdy zastanawiasz się nad przyszłym montażem.
  • Konstrukcja, jeżeli jest to drewno to trzeba zastanowić się nad mocowaniem do ściany budynku, połączeniem desek na elewacji, a przy tym zwracając uwagę na poprawniewykonane detale. Ważne też są połączenia styku różnych materiałów, narożniki okien i drzwi.
  • Dobrze jest wiedzieć coś więcej o danym materiale, jak zachowuje się pod wpływem temperatury, czasu oraz niekorzystnych warunków, oraz jakiej wymaga konserwacji. 
  • Wiedza techniczna nie jest konieczna, jeżeli wszystko wykonuje firma specjalistyczna w danej dziedzinie, ale zawsze powinieneś wiedzieć wymagane minimum.
Mniej więcej w taki sposób wyobrażam sobie projektowanie elewacji wzorując się na przykładowych zdjęciach, dobierając odpowiednie kolory oraz projektując detale. Może schemat, jaki podałem nie będzie odpowiedni dla Ciebie jednak jest on prosty i praktyczny. Mój dom będzie miał charakter ekologiczny i materiały dominujące jakie chce użyć będzie drewno, kamień i szkło, a jak to wygląda u Ciebie?

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails