środa, 3 lutego 2010

Możliwości jakie daje drewno na elewacji?

Drewno na elewacji może być stosowane w różnych formach tworząc całą gamę wzorów, faktur oraz kolorów. Narbajdziej jednak popularny rodzaj to poziomy, pionowy oraz na ukos wykonany na pióro-wpust, lub na zakładkę. Dodajmy do tego szeroki zakres wymiarów desek, wykończenie powierzchni, dobór połączenia, kształt profilów i nieograniczony dobór kolorów i faktury tworzy niepowtarzalny efekt.

Istotne jest, aby podczas doboru i projektowania elewacji uwzględnić właściwy gatunek, wymiar i długość desek, metodę mocowania i stabilność, wybór wykończenia. Detale muszą uwzględniać zabezpiecznie przed wodną opadową, odpowiednią wentylację i tolerancję drewna na przemieszczenia pod wpływem zmiany wilgoci. Etap początkowy również musi uwzględnić optymalną długość elementów podczas instalacji ze znaczym dążeniem do jak największej prefabrykacji.

Deski poziomo

Typ ten jest najbardziej popularny ze wszystkich stosowanych. Deski przybijane są do łat za pomocą gwoździ lub wkrętów. Detale mogą być wykonane na kilka sposobów na zakładkę, pióro-wpust, poprzez zachodzenie na siebie, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać.

Układanie poziome również może być wykonane w postaci szczeliny pomiędzy deskami. Wtedy deski posiadają skośne krawędzie, a szpary pomiędzy dają ładny wizualny efekt w postaci delikatnego "cienia". Wybierając taką metodę należy się upewnić że słońce nie bezie wnikać do wnętrza, co może powodować uboczny skutek na membranę.

W zależności, jaki efekt chcemy uzyskać, następnym krokiem jest rozwiązanie sposobu montażu i połączenia okładziny, oraz rozwiązać detale w narożnikach i wokół otworów okiennych. Można stosować standardową długości desek, efektem czego powstanie pionowa linia łączenia na elewacji, tak zwany "efekt panelu". Innym rodzajem jest używanie niestandardowych długości, które również są powtarzane ze względu na modularne rozmieszczenie łat pod deskami.


Deski poziomo - detale
Deski poziomo lub pionowo - detale

Deski ukośnie

Deski ukośnie najczęściej układane są pod kątem 45 stopni i przymocowane do pionowych łat. Aby zmniejszyć rozpiętość desek, łaty mogą być pod kątem lub poziomo. Podczas tego należy uwzględnić prawidłową wentylację oraz drenaż wody.

Układnie w sposób tworzący literę V nie jest zalecany ze względu na gromadzenie się wody. Również detale takie jak deska na deskę, oraz ze szparą pomiędzy deskami nie są zalecane. W przypdaku montażu należy stosować elementy długie bez pośredniego sztukowania.

Deski pionowo

W tym przypadku do najczęściej używanych systemów jest pióro-wpust. Szczególną uwagę należy zwrócić na to żeby deski miały możliwość odkształcenia się pod wpływem wilgoci. Im szersze tym większa tolerancja.

Ułożenie pionowe ze szczelina pomiędzy może być stosowane, jednak taki wybór powoduje, że więcej wody będzie dostawać się do środka niż w przypadku takiego samego ułożenia poziomego. Również dostęp światła może wywierać negatywne oddziaływanie na trwałość membrany, którą trzeba dobrać o odpowiednich parametrach.

Jednym z lepszych rozwiązań w tym przypadku jest metoda "deska na deskę", tworzą ją dwie warstwy gdzie pierwsza jest mocowana z odstępami natomiast druga pokrywa przerwę pomiędzy nimi. Sposób ten daje bardzo dużo możliwości w postaci różnych szerokości desek i możliwość wykorzystania ich na powierzchniach z krzywiznami.

Podczas montażu najlepiej używać elementów o takiej samej długości np. wysokość jednej kondygnacji. Ewentualne użycie krótszych i ich łączenie pośrodku raczej nie są zalecane. Podyktowane jest to tym ze w wyniku penetracji wody w głąb takiego łączenia następuje wybrzuszenie krótszej łączonej deseczki.

Deski pionowo - typowy detal
Deski pionowo - deska na deskę detal
Deska na deskę - detale
Gonty drewniane

Niektóre stare budynki są pokryte drewnianymi gontami, produkowane z surowego drewna i układane na zakładkę tworzą powierzchnię podobną do dachówek. Używane są zarówno na dachu jak i elewacji. Rozwiązanie to daje ciekawy efekt i często jest na nowo używany przy nowych budynkach.

Produkowane są o długościach 405, 455, i 610mm, mocowane do poziomych łat gwoździami ze stali nierdzewnej tak, że tylko 40% jest widoczna na elewacji. Montaż gontów również wymaga zastosowanie odpowiedniej wentylacji oraz ochronę ścian budynku poprzez membranę. Na detale składa się konstrukcja z dwóch warstw łat: pierwsza pionowa, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i druga pozioma, do której mocowane są gonty. 

 

Panele drewniane

Sklejka może być stosowana jako alternatywa na fasadę, raczej używane w przypadku budynków tymczasowych niż stałych. Wybór takiego rozwiązania wymaga wiedzy w sposobie rozwiązania detali połączeń. Jeżeli jest to tylko możliwe wcześniej pocięte panele o odpowiednich wymiarach powinny być zabezpieczone szczególnie na krawędziach, aby wyeliminować wnikanie wilgoci do środka.

Płaską powierzchnię uzyskuje się łącząc płyty bezpośrednio do łat z pionową fugą 6mm pomiędzy nimi. Krawędzie płyt zabezpiecza się sylikonem. Górna krawędź musi również być odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć penetracji w głąb przez wodę, a dolna zakończona wyprofilowaną blachą min 12mm.

Prostszym i najtańszym rozwiązaniem jest użycie pionowej listwy maskującej połączenie płyt. Może być ona wyprofilowana o specyficznym kształcie lub użyta jako prosta łata drewniana. Elementy takie mogą mieć rozpiętość 600-1200mm, a przy dużych rozpiętościach należy zabezpieczyć elementy przed nadmiernym ugięciem pod wpływem wiatru.

Detale wyglądają podobnie jak przy innych rodzajach okładzin, należy tylko pamiętać o przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy sklejką a wełna mineralną i odpowiednia membrana. Jako materiał można używać sklejki, płyty MDF i OSB, które są odpowiednio zabezpieczone i przeznaczone do takich celów.

Żaluzje drewniane

Moda na nowoczesne budynki niesie nowy wymiar architektury, która wyróżniają się oknami o dużych rozpiętościach. Oszczędzanie energii wymaga ochronę pomieszczeń przed przegrzaniem podczas sezonu letniego, dlatego stosuję się żaluzje montowane przed oknami w postaci przesuwnych lub stałych paneli. Odpowiednią ochronę daje również zastosowanie wsporników z drewnianymi łatami, które powodują podobny efekt.

Łaty na panele są o niewielkich rozmiarach mocowane w odstępach do stalowych lub drewnianych ram za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej. Rozpiętość ich jest około 600mm przy poziomych elementach. W pionowych deskach lepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich pod kątem do rusztu i zastosowanie większych przekrojów. Głównym obciążeniem na taki typ konstrukcji jest wiatr, który należy uwzględnić podczas projektowania.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails