wtorek, 30 listopada 2010

Darmowy program do rysowania domu


Jeśli szukasz projektu dla siebie, to masz bardzo duży wybór. To chyba dobrze, skoro można znaleźć coś naprawdę dobrego dzięki dużej konkurencji. Większość, przynajmniej ja mam takie wrażenie jest na jedno kopyto, a oglądając setny raz jakiś dom sam dojdziesz do takiego wniosku. Nie każdemu odpowiada taki rodzaj architektury, zwłaszcza, jeśli ma służyć przez następne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Jeżeli masz większe wymagania i ambicje, to sam możesz zaprojektowania własny domu, a rysunki wykonać przy użyciu darmowych programów.

Jaki program wybrać do projektowania domu 

Google wyszukuje setki propozycji do rysowania, projektowania itp. Jak wcześniej nie miałeś doświadczenia z branżą budowlaną, to możesz mieć pewien problem ze znalezieniem odpowiedniego narzędzia. Chyba, że masz dużo czasu i przetestujesz większość z nich wybierając najbardziej odpowiedni dla siebie.Programy do rysowania dzielą się na dwa główne rodzaje: do rysowania w 3d, czyli modelowanie trójwymiarowe (tworzysz bryłę), lub prostsze i prymitywniejsze rozwiązanie, czyli rysowanie w 2d.

Prawie wszystkie z oprogramowań do rysunków 2D, które wybrałem poniżej są bardzo podobne do AutoCada. Najbardziej popularnego profesjonalnego narzędzia w tej dziedzinie. Menu główne nawiązuje do starszych wersji wspomnianego CADa, a ilość funkcji jest wystarczająca do wykonania podstawowych rysunków własnego domu.

W modelowaniu 3D jest większy wybór, a każdy program może się trochę różnić od siebie. Nie ukrywam, że jak będziesz potrafił obsługiwać jeden np. do rysunków 2D, nauka pozostałych przyjdzie o wiele łatwiej i szybciej.

Darmowe programy do rysowania

Wybrałem tylko narzędzia posiadające wersją free. Poniżej umieszczam listę kilku głównie do projektowania 2D, na które powinieneś zwrócić uwagę:

A9tech bardzo podobny do autocada, zreszta sama nazwa wskazuje na jego podobieństwo. Głównie do projektowania 2D, więc wykonasz w nim rzuty oraz inne proste rysunki.

HYCAD Bezpłatny program typu CAD służący do wspomagania projektowania dwuwymiarowego 2D. Posiada własny format plików oraz zbliżony do AutoCAD\'a interfejs z obsługa warstw, narzędzi kreślarskich, modyfikatorów etc. HYCAD oferuje mnóstwo funkcji i narzędzi wspomagających tworzenie rysunków technicznych. Posiada bardzo wygodny podgląd wydruku. Posiada możliwość importowania plików DXF. Potrafi eksportować do DWG, DXF i ...SVG !! Ponieważ obsługa tych popularnych.

CadStd Lite jest ograniczoną funkcjonalnie ale całkowicie bezpłatną wersją programu do projektowania CadStd Pro. Program umożliwia tworzenie prostych projektów architektonicznych. Do dyspozycji użytkownika są wszystkie podstawowe narzędzia do tworzenia figur geometrycznych, linii i krzywych itd. Poszczególne obiekty mogą być obracane, lustrzanie odbijane, przycinane, upraszczane i skalowane.

JustCad Program zaprojektowany tak aby tworzenie obiektów CAD było tak proste jak to tylko możliwe. Dobry edytor grafiki wektorowej dla początkujących, chcących stworzyć coś ciekawszego niż zwykle. 

A9CAD Narzędzie do projektowania dwuwymiarowego pozwala na zmienianie atrybutów jednostek wprost z okna właściwości, zmienianie styli i ustawień rysowania, a także dopasowywanie do indywidualnych potrzeb środowiska pracy. Aplikacja wspiera formaty DWG i DXF. Interfejs programu jest podobny do interfejsu AutoCAD; A9CAD może być alternatywą dla komercyjnych aplikacji tego typu.

Teraz coś do projektwania 3D:

SketchUp - Darmowa aplikacja firmy google. Genialne narzędzie z wieloma funkcjami, jest idealny do projektowania własnego domu.

Sweet Home 3d to darmowy program służący do projektowania i meblowania mieszkań w formacie 2D z podglądem 3D. W odróżnieniu od podobnych programów, użytkownik ma możliwość aranżacji całej kondygnacji naraz, a nie tylko jednego pokoju. Sweet Home 3D pozwala na dokładne określenie wymiarów i rozmieszczenie obiektów. Dodać można wszystko, począwszy od ścian, przez okna, drzwi, aż do mebli oraz RTV i AGD. W Sweet Home 3D wszystkie obiekty zostały podzielone na kategorie, za sprawą czego są na wyciągnięcie ręki. Baza przedmiotów można rozszerzyć pobierając dodatkowe ze strony producenta.

Nie testowałem wszystkich tych programów, bo bardzo są do siebie podobne. Wymienione powinny sprawdzić się w prostym rysowaniu, a jeśli masz jakieś już doświadczenia i sugestie to proszę o komentarz.

Nie każdemu będą odpowiadać wyselekcjonowane przeze mnie produkty, więc poniżej umieszczam linki gdzie można znaleźć kilkadziesiąt podobnych aplikacji z wersiami demo lub trial.

www.pobieralnia.pl
www.pobieralnia.com.pl

8 komentarzy:

 1. A9Cad to darmowa i bardzo dobra aplikacja głównie w zastosowaniu w firmach wykonawczych gdzie nie potrzebujemy drogiego oprogramowania. Polecam ten program

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałem, ze profesjonalne firmy używają darmowych programów. Przetestowałem go i muszę przyznać, nie przypadł mi do gustu. Chyba mam nawyki z autocada i dopóki nie znajdę czegoś podobnego zostaję narazie przynim. Wsumie do prostych rysunków nadaje się idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwestia licencji. Program jest darmowy na licencji GNU jak dobrze pamiętam. Dla firm typowo wykonawczych, stosowanie prostego programu otwierającego pliki DWG to naprawdę dogodne rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Autodesk posiada w swojej kolekcji DWG TrueView, który jest darmowy i można wykorzystać do przeglądania rysunków. Również jest możliwość robienia pomiarów itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Solid Edge free 2D ST 4 http://www.google.pl/search?q=solid+edge+free+2d&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=i1E0T4f0HqKR0AWZ2ZXCAg&biw=1284&bih=625&sei=mVE0T7GWAqnM0QWMuvmUAg

  OdpowiedzUsuń
 6. http://www.3ds.com/products-services/draftsight/overview/

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna alternatywa dla płatnych rozwiązań :) jak ktoś chce się czegoś nauczyć to w sam raz na początek

  OdpowiedzUsuń
 8. Są również dużo dobrych alternatyw online. Łatwiejsze, często w języku polskim. Jeżeli się nie mylę to Sweet Home 3D też ma taką wersję. No i Roomtodo oczywiście.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails