piątek, 9 kwietnia 2010

Jak szybko dobrać współczynnik przenikania ciepła


Najważniejszym parametrem przy doborze ściany jest współczynnik przenikania ciepła U. Decyduje on o tym, jaka ilość ciepła przenika z wnętrza na zewnątrz. Z uwagi na to, że obecnie energia staje się coraz droższa, warto zadbać żeby miał on odpowiednią wartość.

Graniczne wartości współczynnika można znaleźć w normie PN-EN ISO 6946 i wnosi on
0,5 W/m2K dla ściany jednowarstwowej
0,3 W/m2K dla ściany wielowarstwowej

Im jest on mniejszy, tym teoretycznie mniej energii potrzeba na ogrzanie domu.

Niezależnie od tego czy budynek jest stary przeznaczony na remont, lub nowobudowany, istnieje kilka metod na poprawne obliczenie współczynnika przenikania ciepła.

Pierwsza metoda głównie dotyczy nowych budynków i prawdopodobniej jest najłatwiejsza. Jeżeli wybierasz materiał, z jakiego będziesz budował ściany to producent również oferuje kilka kombinacji z podaniem dokładnych parametrów dla każdej znich. Przykładowo, gdy ściana budowana jest z bloczków z betonu komórkowego, wówczas mamy do wyboru kilka opcji: ściana tylko z bloczków o szerokości takiej i takiej, ściana z bloczków ocieplona styropianem lub wełną, ściana trójwarstwowa. Dla każdej masz określony dokładny współczynnik, podana jest grubość ściany, oraz cena. Pozostaje tylko zdecydować się na jedną z nich.
Drugą metodę można zastosować w przypadku, gdy rodzaj ściany i jej warstwy dobierasz samemu, lub gdy modyfikujesz jakiś „model producenta” zwiększając np. grubość ocieplenia, lub używając różnych kombinacji warstw w ścianie wielowarstowej. Szybko i dokładnie można to zrobić przy pomocy darmowych kalkulatorów on-line. Znalazłem dwa, które mają sporo konfiguracji i duży wybór popularnych materiałów:
  • www.styropiany.pl, został stworzony do ocieplenia ściany przy użyciu styropianu, ale również posiada możliwość użycia innej izolacji np. wełny mineralnej. Wystarczy tylko wpisać inną wartość lambda λ (współczynnik przewodzenia ciepła) dla materiału, który chcesz zastosować.
  • www.cekol.pl, bardzo podobny kalkulator, możliwość wyboru do pięciu warstw w ścianie.
Ostatnim i może trochę trudniejszym od poprzednich sposobów jest wyznaczenie „ręczne”, czyli przy pomocy kalkulatora. Nie jest to jednak trudne i każdy bez problemów sobie z tym poradzi. Ten sposób sprawdzi się w przypadku budynków już istniejących, gdy dopierasz odpowiednią grubości ocieplenia, a nie możesz użyć kalkulatorów on-line.

Etapy takiego obliczenia opiszę w następnym wpisie.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails