czwartek, 15 lipca 2010

Detale wiktoriańskich elewacji


Jeszcze nie tak dawno, bo około 150lat temu zmiany na świecie przybrały szybszego tempa. Powodem była epoka przemysłowa, w której nastąpił szybki rozwój przemysłu, oraz rozbudowy miast i infrastruktury.

Wiele powstałych budynków z tamtego okresu posiada charakterystyczne detale, a sam wizerunek wskazuje, że posiadają duszę. Na całym świecie przetrwało tysiące takich domów i niezależnie, z jakiego kraju pochodzą mają wiele cech wspólnych tak charakterystycznych dla tamtego okresu.

Od kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i muszę przyznać, że architekturę miast i miasteczek tworzy w głównej mierze stare budownictwo. Domy, budynki przemysłowe, oraz użyteczności publicznej mają przynajmniej 120 lat. Większość z nich zbudowano w najlepszych czasach dla Imperium Brytyjskiego, a bogactwo kraju miało swoje odzwierciedlenie właśnie w architekturze.
Piękne detale z tamtego okresu to malownicze dzieła sztuki. Każdy nawet najmniejszy detal posiadał kilka ozdobnych elementów. Zdobione i rzeźbione klamki do drzwi, barierki, kominy, oraz kalenice na dachu wyglądają jakby zostały wykonane specjalnie na zamówienie u rzemieślnika.

Drewniane elewacje malowano na różne kolory, a ceglane układano w przeróżne kombinacje tworząc kolorowe wzory. Częstym ozdobnym detalem były układane z prefabrykowanych cegieł płaskorzeźby w kształcie kwiatów. Nawet proste male domy posiadaly takie detale. Rowież okna posiadały swój urok, bo zamiast białego szkla tworzono z nich kolorowe witraże.

Wpływ epoki wiktoriańskiej pobudzał wyobraźnię artystów i architektów, dlatego teraz można podziwiać pozostałości z tamtych czasów. Wiele domów przetrwało do dziś, a na rynku utrzymane dobrym stanie kosztują fortunę. Dla mnie inspiracją są detale, które można kopiować i wykorzystywać we własnych domach.

Źródłem moich zdjęć jest strona www.flickr.com, jest to nieograniczona baza około 600tys zdjęć, więc można przeglądać do znudzenia.

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze strony www.flickr.com.

2 komentarze:

  1. Podoba mi się pomysł wykorzystwania wiktoriańskich detali w nowoczesnym budownictwie, a baza ze zdjęciami faktycznie bogata.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za komentarz. Najprostszą metodą na ładną elewację może być kopiowanie, a epoka wiktoriańska posiada mnóstwo detali, które można wykorzystać.

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails