sobota, 14 sierpnia 2010

Odpadający styropian

Nie lubię ocieplenia styropianem, nie kryję się z tym i wiele razy powtarzam o tym na blogu. Może i spełnia swoje zadanie jako materiał izolacyjny, ale pod kontem wizualnym modernizowanych budynków wypada marnie. Nie wiem czy to brak gustu, a może moda na dziwaczne kolory wprawia mnie w obrzydzenie.

Znalazłem jeszcze jeden powód na wadę styropianu, odpada z elewacji. Poprawię się, nie jest to wada techniczna materiału, a błąd przy montażu. Pamiętam, kilka lat temu początki boomu na ocieplenie. Jednym z problemów był odpowiedni dobór długości kołków do mocowania styropianu do ściany. W przypadku 10cm to nie jest problem, ale już 15cm lub więcej może być. 

Styropian mocowany jest do elewacji za pomocą kleju, oraz kołków. Ich rozstaw na elewacji, głębokość zakotwienia, oraz rodzaj materiału ściany ocieplanej decydują o prawidłowym przymocowaniu. Na elewację działają duże siły od wiatru, w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zniszczenia budynku np. oderwać część styropianu. W małych domkach nie jest to tak niebezpieczne jak przy dużych wieżowcach gdzie obciążenia od wiatru są jedne z dominujących podczas projektowania konstrukcji.

Filmik z youtube, jak odpadł styropian z wieżowca.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails