czwartek, 23 grudnia 2010

Jak zaprojektować własny dom


Nie dawno zauważyłem często powracający wątek na google o projektowaniu własnego domu. Różnie można to interpretować, bo planowanie aranżacji wnętrz, czy też rozbudowy też jest projektowaniem tego typu. Zakładam, że głównie dotyczy to własnego domu, domu marzeń. 

Żeby ułatwić osobom, które chcą w taki sposób stworzyć projekt ułatwię to pisząc jak przebiega taki proces. Będzie to zupełnie inne podejście niż znalazłem w artykule na sieci.

Chociaż dla większości osób może być to bardzo trudne, bo nie każdy posiada zdolności techniczne. Jednak chęci nie wystarczą, bo tutaj również trzeba się przyłożyć. Jeżeli ja mogę, a przynajmniej staram się pisać bloga (a nie jestem humanistą), który jest dużym wyzwaniem dla mnie to również każdy może posiąść podstawy techniczne :).

Etapy projektowania własnego domu

Bryła

Pierwszym krokiem jest stworzenie głównej bryły, na której będzie bazował twój przyszły dom. Określasz pierwszy kształt własnego domu rysując jakiś szkic 3d, a potem kształt, jaki będzie posiadać rzut (prostokąt, kwadrat, trójkąt, koło itp.). Na tym etapie nie zastanawiasz się nad rozmieszczeniem pomieszczeń, ma to być tylko wstępna bryła.

Wnętrza

Teraz przechodzisz do wnętrza własnego domu. Jest to chyba najbardziej przyjemne zadanie, kiedy tworzysz oczami wyobraźni pomieszczenia, sypialnie, salon kuchnię. Oprócz takich głównych zastanów się również nad pomieszczeniami gospodarczymi, garażem, schowków itp. Pamiętaj żeby oddzielać część dzienną od nocnej, oraz zwróć szczególną uwagę na lokalizację komina, oraz głównych pionów kanalizacyjnych. Przeważnie łazienki na piętrze umieszcza się dokładnie nad kuchnią lub pralnią, tak żeby posiadały jeden pion kanalizacyjny.

Wstępne modelowanie konstrukcji

Ten etap jest trochę trudniejszy. Teraz zaczynasz wnikać w detale, jak rodzaj oraz maksymalna rozpiętość stropu, wstępny rodzaj i grubość ścian wewnętrznych i zewnętrznych i ścian działowych. Również dobierasz rodzaj i wysokość schodów, szerokość drzwi, okien itp. Jest to etap koncepcyjny, więc również musisz już wiedzieć jaki kształt będzie miał twój dach, oraz dobrze by było poznać główne elementy konstrukcyjne.

Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z branżą budowlaną, może potrwać to trochę dłużej zanim zbierzesz wszystkie dane i dokształcisz się z tej tematyki. Murator będzie dobrym początkiem, bo znajdziesz tam sporo darmowej wiedzy o konstrukcjach. Architektoniczne projektowanie (biblia) zawarta jest w Nojfert.

Rysowanie

Nawet jak jeszcze nie masz wszystkich danych z poprzedniego punktu śmiało możesz zacząć rysowanie. Nie zależnie od tego czy używasz darmowego programu 2d czy 3d przebieg projektowania jest bardzo podobny. Wydaje mi się, że nawet jak już skończysz swój projekt to powinieneś wykonać prostą wizualizację 3d, żeby dokładnie przyjrzeć się swojemu przyszłemu dziełu. Łatwiej wtedy zweryfikować proste błędy optyczne, które na tym etapie szybko wyeliminujesz.

Rysowanie 2d zaczynasz o rzutu parteru, potem przechodzisz na kolejne piętra. Na samym końcu rysujesz przekrój, oraz przystępujesz do elewacji. Tutaj musisz rozplanować wielkość okien drzwi oraz ich symetryczne rozmieszczenie na elewacji, bo dom musi komponować się ładnie. Na końcu możesz dobrać kolory i zastanowić się nad ewentualnym wykończeniem oraz dodatkami jak daszki, wiaty, tarasy balkony itp.

Elewacje

Na tym etapie dobierasz kolory elewacji oraz rodzaju materiału na wykończenie. Dom musi się podobać, więc odpowiedni cokół, kolor, wielkość okien, taras itp. sprawiają ze podoba się lub nie. Dobrym rozwiązaniem jest przeglądanie zdjęć z domami o podobnej konstrukcji i wyglądzie i zaplanować podobne rozwiązania u siebie.

Konsultacje

Mentor to osoba, która prowadzi na właściwą drogę. Uważam, że każdy powinien mieć taką osobę, jeżeli sam podjął się zadania projektu własnego domu. Spotkanie z architektem w celu konsultacji jest bardzo wskazana. Dowiesz się bardzo dużo wartościowych rzeczy, na temat budowy, jakich nie wyczytasz w poradnikach i na forach internetowych.

Drugim specjalistą jest inżynier konstruktor, którego musisz odwiedzić. Zaprojektuje on fundamenty, strop, schody oraz więźbę dachową. Tej osoby nie możesz pominąć, bo ewentualne błędy mogą spowodować nawet zawalenie się budynku.

Przedstawiony powyższy schemat jest bardzo prosty i został wiele razy go przetestowałem jeszcze podczas studiów, gdy potrzebowałem trochę $$.Teraz już tego nie robię bo zajmuję się kompletnie innymi rzeczami, ale mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem i przybliżyłem projektowanie własnego domu.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie ale co wtedy gdy to wszystko mamy i musimy zapłacić ogromne pieniądze za taki projekt u architekta. Mozna oczywiście podpiąć się pod juz istniejący. Jednak ja mam problem bo zaprojektowałem budynek w górach w konwencji gotyku. I boję się kosztów . rozapara@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Nie wiem czy jest dobrym rozwiązaniem wynajmowanie architekta do projektowania domu. Za duże koszta. Lepszym rozwiązaniem są domy z katalogu, przynajmniej można sobie podpatrzeć jak ktoś inny już coś takiego wybudował i coś jeszcze pozmieniać pod siebie. A jak zaprojektowałeś taki projekt, że koszta Ciebie przerażają, to musisz chyba to zmienić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails