niedziela, 5 sierpnia 2012

Jak wizualizować elewację?Wiele osób podczas modernizowania domu zastanawia się nad nowym kolorem elewacji, a czasami nad totalną zmianą poprzez różne dodatki. Pierwszym źródłem do inspiracji są okoliczne domy, bo łatwiej wzorować się na czymś, co już istnieje. Jeżeli jest ładne też chcemy coś podobnego mieć u siebie. Nie zawsze takie rozwiązanie wpłynie dobrze na ostateczny wygląd, bo również decyduje o tym kształt i architektura istniejącego domu. Ostatecznie po zainwestowaniu kikudziesięciu tysięcy złotych uzyskany efekt jest niezadowalający, a nawet wygląda gorzej.

Czy można coś z tym zrobić? 

Od czasu do czasu dostaję różne emaile z pytaniem o odpowiedni kolor elewacji lub pomoc przy takim doborze. Niestety nie jestem architektem i uważam, że lepiej będzie jak każdy indywidualnie sam podejmie decyzje. Do zadania trzeba podejść profesjonalnie i podpatrzyć architekta. Dobór koloru nie jest aż tak skomplikowany jak np. przebudowa lub generalny remont domu. Dobrze będzie, jeżeli wykonamy sobie najlepiej rysunki w odpowiedniej skali, a potem pokolorujemy wszystkie elementy elewacji od dachu po cokół.. Aby ułatwić sobie zadanie możemy użyć darmowych programów do doboru koloru elewacji i innych narzędzi np. do tworzenia modeli 3d.

Jakiś czas temu prowadziłem korespondencję z Panem Eugeniuszem, który jest właścicielem strony internetowej www.mala-architektura.yolasite.com. Posiada on wiele prac graficznych z których kilka dotyczy wizualizacji elewacji. 


Fotomontaż

Pierwsza metoda, jaką poleca to fotomontaż. Wystarczy zrobić zdjęcie domu, który będzie modernizowany, a potem  zmienić kolor przy użyciu Photoshopa, Corela i wielu innych programów do obróbki zdjęć. Zaawansowani użytkownicy również mogą dodać inne elementy architektoniczne jak nowy płot, altankę itp.

Kilka przykładów poniżej (www.mala-architektura.pl)Modelowanie 3d

Drugą metoda, której jestem dużym zwolennikiem jest tworzenie modelu 3d w Sketchupie. Od samego początku warto to sobie zrobić z dokładnymi wymiarami, a potem jak chcemy to również zmodelować całą działkę. Mając taki model można zmieniać kolor dachówki, ścian, stolarki a nawet dodać drzewa i zmieniać całą architekturę otoczenia.

Program jest bardzo prosty i każdy użytkownik komputera powinien sobie poradzić z jego obsługą. Na youtube jest wiele przykładów i lekcji, z których można skorzystać, a po tygodniu zacząć tworzyć swój pierwszy projekt. Wyspecjalizowane firmy w branży budowlanej używają również 3d Max, Autocad i inne za które trzeba płacić i poświęcić więcej czasu na naukę. W przypadku Sketchupa jest to dużo prostsze i najważniejsze darmowe.

Myślę że przykłady będą bardziej przekonywujące. Poniżej dom, któremu właściciel chce nadać ładniejszy wygląd poprzez zmianę elewacji. Każdy kto zobaczy taką prezentację będzie bardziej przekonany do tej metody.


Planując każdą inwestycję budowlaną warto przemyśleć dokładnie wszystkie detale. Błędy kosztują więcej niż czas, jaki poświęciliśmy na planowaniu. Wykorzystując takie narzędzia jak program do obróbki zdjęć czy też darmowy Sketchup jesteśmy w stanie przewidzieć końcowy efekt i uniknąć błędów.

Mam nadzieję, że podane przykłady są na tyle przekonywujące że nawet jak ktoś nie ma zamiaru uczyć się obsługi nowych programów komputerowych dostrzeże w tych metodach duże możliwości. A jeżeli planujesz przebudowę i chciałbyś mieć podobne wizualizacje skontaktuj się ze mną, a może będę mógł Tobie pomóc.

2 komentarze:

  1. Podano zły adres strony z której pochodzą przykłady wizualizacji, właściwy adres strony: http://mala-architektura.yolasite.com
    Pozdrawiam Eugeniusz Szymański, (autor tych wizualizacji)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przykład wizualizacji (SketchUp) projektu mebli kuchennych na wymiar, projekt został zrealizowany.
    http://youtu.be/7ueAmZOoMYY

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails