czwartek, 13 maja 2010

Znajdź dobrego inżyniera

"Inżynier inżynierowi nie równy" takim mottem zacznę moje rozważania na temat fachowca, z jakim każdy wcześniej czy później będzie miał okazję się spotkać. Więc jeśli planujesz budowę, może będzie to pomocne.

Sądzę, że większość inżynierów lubi swoją pracę, bo jest to tak jak w dzieciństwie budowanie domków z piasku tylko w innej skali. Jednak trzeba uwzględnić to, że ludzie z natury są leniwi i niezdyscyplinowani.

Każda osoba ma inne podejście do tego, czym się zajmuje. Jedni są dokładni pracowici, wręcz perfekcyjni i bywa też odwrotnie. W zależności od tego jak bardzo lubi się swoją pracę takie osiąga się efekty. Dlatego najlepsi nigdy nie narzekają na brak zleceń.

Doświadczenie ma znaczenie

Zawsze czuję respekt przed bardziej doświadczonymi kolegami niż ja sam jestem. Zwłaszcza, gdy ktoś już kilka lat robi to samo i teoretycznie zna się na rzeczy. Ale można robić coś całe życie tak samo nie wiedząc o tym, że robi się to źle. Dlatego bardziej skierowałbym się w stronę osoby, która nawet nie ma dużego doświadczenia, ale chce pomóc i wie gdzie uzyskać wymaganych informacji. I to chyba jest najważniejsze.

Dużo błędów konstrukcyjnych można znaleźć na forach internetowych, jeżeli się wie, że są one błędami. Najbardziej utkwił mi przykład z tarasem betonowym połączonym z fundmentami. Kierownik budowy nie zastosował dylatacji, co oczywiście jest błędem, gdyż podczas osiadania będzie tworzyć moment zginający. Efektem nie tylko jest mostek termiczny, ale również i pęknięcia na płycie tarasu i ścianie. 

Główne cechy, po jakich można rozpoznać dobrego inżyniera
  • interesuje się branżą budowlaną
  • szkoli się i chce być lepszy
  • ma dużą wiedzę poprzedzoną praktyką
  • lubi swoją pracę
  • posiada uprawnienia budowlane
  • jest odpowiedzialny i zależy mu  na projekcie
  • szanuje swoich klientów
  • polecany przez rekomendacje 
Uprawnienia

Dokumentem potwierdzającym kwalifikacje są uprawnienia, a w przypadku inżyniera budownictwa członkostwo w izbie inżynierów budownictwa. Jest to dowód, że teoretycznie posiada wymaganą wiedze do wykonywania zawodu. Niestety w naszym kraju postrzegane jest to jako dodatkowy papierek i nie zawsze jest on adekwatny do doświadczenia. Odmiennie jest w UK gdzie uprawnienia są dowodem wysokich kwalifikacji, a wymagany egzamin jest na wysokim poziomie.

Jak znaleźć inżyniera budownictwa

Prostym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony www.piib.org.pl i wybranie regionu zamieszkania. Zostaniesz przekierowany do lokalnej izby inżynierów budownictwa. Możesz wyszukać odpowiednią osobę poprzez listę członków, albo zadzwonić i poprosić o taką z Twojej okolicy.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails