O "Parkowym Wzgórzu" dowiedziałem się od czytelnika mojego bloga i od razu przypadł mi do gustu styl, z jakim osiedle zostało urządzone. Znajduje się ono pod Krakowem, a na stronie internetowej można obejrzeć domy poznać jak żyją mieszkańcy i pozazdrościć widoków. Podobają mi się elewacje, proste bryły domków, sposób wykończenia i cała infrastruktura osiedla.
Detalem dodającym nowoczesności elewacji jest kopiowany we wszystkich domach prosty wykusz o płaskim daszku i z dużymi przeszkleniami. Dwa okna, frontowe i boczne oraz blaszana okładzina nie wydaje się być dużym wydatkiem w porównaniu z osiągniętym efektem.
Dostałem e-maila z pytaniem o rozwiązanie takiego wykusza, ale od strony konstrukcyjnej. Dokładniej mówiąc rozwiązanie narożników, gdzie schodzą się dwa okna, a nad nimi znajduje się daszek. Aby przybliżyć detale takiego domu poniżej umieściłem rysunek projektu.
- Kilka historycznych rysunków.http://chestofbooks.com/architecture/Cyclopedia-Carpentry-Building-1-3/Dormer-Windows.html
- Strona z dużą ilością zdjęć z budowy w UK, gdzie taki typ okien bardzo często jest stosowany do konwertowania poddaszy na cele mieszkalne. http://www.tvmlofts.co.uk/dormer-loft-conversions.html
Opcja 1
Niektórzy producenci okien posiadają w swoim asortymencie dodatkowe rozwiązania łączące okna w narożnikach. Jest to dodatkowy profil łączony na zatrzaski i kilkoma wkrętami z oknami. W swojej budowie posiada on kilka komór, w których może znajdować się izolacja. Czasami jest tam na tyle wystarczająco dużo miejsca żeby zmieścić małą kwadratową rurę stalową o wymiarze powiedzmy max 80x80mm. Jeżeli mamy dwa okna po bokach, wówczas jest to idealne rozwiązanie, bo do dwóch stalowych słupków w narożnikach przyspawać trzeba trzecią poziomą u góry tworząc ramę na której będą się podpierać krokwie daszku.
Opcja 2
W drugim przypadku niestety nie posiadamy miejsca na rury stalowe w narożnikach. To nic nie szkodzi, też sobie z tym poradzimy. Rozpatrując przypadek tylko z jednym oknem bocznym, trzeba wypuścić belkę drewnianą ze ścianki bocznej nad oknem pracującą jako wspornik. Podtrzymuje ona daszek i jest wystarczająco mocnym elementem do którego można zamocować górną część okna.
Opcja 3
Przypadek trzeci jest podobny do drugiego, ale występują dwa boczne okna. Podobnie wypuszcza się dwie belki pracujące jako wsporniki i łączy je krótkimi beleczkami prostopadłymi do ścianek bocznych. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie ramy drewnianej lub stalowej jak na szkicu, a belki na daszku ułożyć równolegle do ścianek bocznych.
Ważniejszym zadaniem, jaki ma spełniać poprawnie wykonany wykusz jest ochrona przed zawilgoceniem. Uniknąć można tego wykonując ściany wzorując się na domachsz kieletowych uwzględniając izolację z wełny mineralnej, paraizolację oraz folię wiatrową. Ładna architektura ma sens, jeżeli w domu mieszka się komfortowo i panuje tam przyjazny mikroklimat, więc ważne jest aby zrobić to raz dokładnie i bez błędów.
Faktycznie, ciekawie wyglada to osiedle, no i te widoki za oknem. Szkoda tylko, ze sasiedzi tak blisko;) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNiestety, już taki urok domków budowanych przez dewelopera. Mała działka i trochę bywa tłoczno. Ale coś za coś :).
OdpowiedzUsuńMiło,że zainspirowałam temat :)Uwielbiam taką architekturę, niby prosta " stodoła"a jednak......ma to coś...A to za sprawą dużych przeszkleń,detali i materiałów.Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuń