poniedziałek, 14 grudnia 2009

Brytyjczyk nad Wisłą

Prosty system brytyjskiej zabudowy może podobać się wielu rodakom mieszkającym na emigracji. Nieskomplikowana konstrukcja i architektura, oraz niskie koszty budowania, są bardzo atrakcyjne. Zapewne znajdą się odoby, które będą chciały posiadać taki domek w naszym kraju.

W dzisiejszym wpisie przybliżę, jaka jest różnica i na co powinno się zwrócić uwagę przy budowie takiego domu w naszym kraju.

W UK inaczej niż w Polsce, nowe domy kupuje się od dewelopera. Standardem jest wykończenie pod klucz, więc oprócz zakupu mebli i urządzania wnętrz nic nas nie obchodzi. Oczywiście dysponując większą ilością pieniędzy można sobie pozwolić na indywidualne budowanie. Kosztuje to dużo więcej, bo prócz dłuższego oczekiwania na wprowadzkę, musimy zakupić działkę  i wybrać projekt oraz ekipę budującą.

Aby przyśpieszyć budowę i zminimalizować koszty wiele elementów konstrukcyjnych, takich jak: nadporoża, dźwigary czy stropy, są prefabrykowane.

Patrząc od strony konstrukcyjnej poszczególne detale wyglądają mniej więcej tak:

Fundamenty, są w postaci ław fundamentowych. Ze względu na łagodniejszy klimat ich głębokość posadowienia zaczyna się od 0,45m. Ściany fundamentowe są przedłużeniem murów zewnętrznych, trójwarstwowych, gdzie pustkę wypełnia się betonem, zamiast wełną. Innym rozwiązaniem fundamentowania może być płyta betonowa.

Ściany, są trójwarstwowe o grubości 300mm. Wewnętrzna nośna jest (100mm) wykonana z bloczków betonowych, zewnętrzna (100mm) z cegły, a pustkę pomiędzy wypełnia się wełną. Wybierając konstrukcję szkieletową (timber house) wewnętrzna warstwa nośna ściany jest drewniana, a zewnętrzna z cegły.

Ściany działowe,

nośne wykonane są z bloczków betonowych, a wszystkie pozostałe jako lekkie ściany gipsowo-kartonowe.

Podłoga na gruncie, to 150mm płyta betonowa. Inne rozwiązanie z jakim się spotkałem, to podwieszona podłoga wykonana jako strop z prefabrykatów. Skaładają się na nią żelbetowe belki i bloczki betonowe - wygodne rozwiązanie podczas posadowienia budynku na gruncie o zmiennej wysokości.

Stropy o konstrukcji drewnianej są bardzo popularne ze względu na szybki montaż i niską cenę. Drugim rozwiązaniem może być prefabrykowany strop taki, jak na gruncie lub przy większych i droższych obiektach - płyty kanałowe.

Dach o kształcie dwuspadowym, kryty jest dachówkami, a więźba dachowa dostarczana na budowę, jako gotowe lekkie dźwigary.

Może się wydawać, że przy tak prostej konstrukcji nie powinno być większych problemów, jednak jest to pozorne. Na Wyspach standard wykonania jest na niskim poziomie, można śmiało to nazwać fuszerką budowlaną.

Miałem okazję mieszkać w 3 letnim bliźniaku i jeżeli wszystkie są w takim stanie, to odradzałbym kupno od dewelopera. Ściany działowe i strop były bez wełny mineralnej, w łazience nie było izolacji wodnej, skutkiem czego był przeciek na poniższe pomieszczenie. Wentylacja odbywała się za pomocą jednego wiatraka w łazience, co nie przeszkadzało latem, gdzie otwiera się okna, ale w zimie pojawiały się oznaki wilgoci w postaci grzyba.

Jednak przy zastosowaniu kilku zmian i dopilnowaniu detali, spokojnie można wybudować taki budynek  w naszym kraju. Należy zastosować głębokość posadowienia odpowiednią dla naszego klimatu, w ścianach zwiększyć grubość wełny, a strop zrobić z izolacją akustyczną i wodną. Wybudować komin, lub zainstalować wentylację mechaniczną, a instalację kanalizacyjną poprowadzić wewnątrz obiektu.

Podsumowując, aby cieszyć się z posiadania zagranicznej architektury najlepszym sposobem jest przestrzeganie naszych rozwiązań konstrukcyjnych, a w przyszłość nie powinno być problemów z użytkowaniem własnych czterech kątów.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails