poniedziałek, 14 maja 2012

Modny okap nad tarasem


Ten wpis jest kontynuacją wcześniejszego wątku o budowie tarasu, w którym to inwestor rozpatrywał różne koncepcje dobudowy do już istniejącego domu. Taras tarasem ale jak teraz sprawić żeby wyglądał nowocześniej? Można kombinować z kolorami, rodzajem desek, wzorami, zmieniać architekturę itp. W tym przypadku właściciel zdecydował się wprowadzić niewielkie zmiany związane z pogrubieniem okapu.

Zdjęcie powyżej jest przykładem jaki chcemy skopiować. Poniekąd prosty detal ale nie każdy wie jak to wykonać, żeby było prosto, tanio i wg sztuki budowlanej.

W odpowiedzi przygotowałem kilka koncepcyjnych szkiców, które opracowałem. Kierowałem się głównie prostotą i zależało mi na tym żeby materiały użyte na wykonanie były tanie i łatwo dostępne. Przyjalem na okładzinę sklejkę 12mm bo jest tania a przy okazji łatwo obrabialna. Po przymocowaniu ją do drewnianych łat i zakonserwowaniu pozostaje jedynie wybrać kolor pasujący do istniejącego domu.


Problem

Dużym problemem dla mnie był detal z rynną.  Wizualnie okap będzie wyglądał lepiej jeżeli rynna pozostanie niewidoczna, ale z drugiej strony takie rozwiązanie będzie bardziej skomplikowane i pojawi się problem z prawidłowym odwodnieniem. Zdecydowałem się że na tym etapie tańsze i prostsze rozwiązanie będzie pozostawienie jej na zewnątrz.

Pamietać trzeba o tym że okładzina na okap oraz ruszt będą wykonane z drewna, więc woda w tym przypadku będzie czynnikiem niszczącym taką konstrukcję. Ważne jest żeby zabezpieczyć krawędzie sklejki odsłonięte na warunki atmosferyczne, a glównie przed nasiąkaniem przez wodę opadową.

Inną alternatywą okladziny jest blacha. Naturalnie będzie to rozwiązanie droższe z uwagi na obróbkę i uciążliwe docinanie i wyginanie.

Szkice

A tak wygląda moja propozycja. Jest ona jeszcze w fazie koncepcji. Jak sądzicie można coś z tego wykonać i czy efekt będzie podobny do zdjęcia powyżej?


2 komentarze:

 1. Jeśli można.Ja bym raczej nie stosował sklejki ze względu, po pierwsze na nietrwałość tego materiału w tych warunkach /obojętnie jak zakonserwowanego i zabezpieczonego/-po 2-3 latach prawdopodobnie zacznie puchnąć i do wymiany.Zamiast sklejki zastosowałbym blachę malowaną przez producenta, taką jak się stosuje na dachy.Cena chyba jest w gr.30-40złm2.Do tego dojdzie gięcie, no ale nie trzeba materiałów na zabezpieczanie przed warunkami atm.Więc cenowo może wyjść nawet taniej.Poza tym blacha jest z beli więc boki mogą być gięte z całości/porządny zakład gięcia blach na dachy raczej dysponuje giętarkami pozwalającymi na obróbkę gięcia dł.6m/.Wówczas odpada też problem łączenia w długości jak w przypadku sklejki,szpachlowania połączeń co poprawi chyba estetykę.Blacha na rynku występuje w kilku kolorach.Może warto wtedy pomyśleć o ukryciu półrynien od strony wewnętrznej?
  Swoją drogą ciekawe jak rozwiązano odwodnienie w zał. zdj.?Myślę że po obwodzie mogą być kapinosy, a półrynny są cofnięte trochę do wewnątrz w płaszczyźnie stropu.
  Może warto też pomyśleć - jeśli mowa o unowocześnieniu tarasu też o zastosowaniu rynien łańcuchowych co jeszcze przy dodaniu odpowiedniego oświetlenia spływającej wody daje ciekawe efekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dzięki za komentarz.
   Jeśli chodzi o blachę to oczywiście można pobawić się w wyginanie, ale w tym przypadku będzie więcej zabawy. Ja bym to sobie rozrysował w autocadzie i blacharz wiedziałby dokładnie o co mi chodzi. Wszystko potem złożyłoby się fajnie na budowie. Uważam że sklejka też jest dobrym rozwiązaniem jeżeli będzie dobrze zabezpieczona przed nasiąkaniem (szczególnie krawędzie). W UK gdzie mieszkam widziałem podobne rozwiązanie i nawet się to spisuje, a deszczu jest znacznie więcej niż w Polsce. Nie kombinowałem nic z ukryciem rynien bo będzie to bardziej skomplikowane ale może wrzucę też taką opcję. Dzięki za pomysł z tymi łańcuchami. O tym nie pomyślałem :).

   Usuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails