niedziela, 26 czerwca 2011

Projekt szklanej barierki

Kiedyś marzyłem o wielkich budynkach, projektach, w jakich mógłbym brać udział , takich rodem z Dubaiu. Obecnie więcej czasu poświęcam na proste konstrukcje, a że pracuję w małym biurze, to na większe rzeczy mam nadzieję przyjdzie jeszcze czas w przyszłości.

Ostatnio bardzo często powtarzającym się tematem jest szklana barierka, a że jest to ładny detal architektoniczny i nie każdy wie jak to zaprojektować ja opiszę to na blogu. Szkło nie bez przyczyny jest lubianym materiałem przez architektów, bo detale z jego użyciem kojarzą się z nowoczesnością.

Trochę o szkle...
Szkło produkowane jest głównie z piasku kwarcowego. Do standardowych grubości należą 6 8 10 12 15 i 19mm. Czasami przy dużych obciążeniach stosuje się 25mm. Do wad zaliczyć trzeba cenę szkła, bo im grubsza tafla, tym niestety więcej to kosztuje.

Rodzaje szkła można głównie podzielić na trzy rodzaje:
 • Zwykłe- posiada niską wytrzymałość, a w przypadku zniszczenia łamie się na wielki płaty. Teraz, raczej nie stosowane, a kiedyś we wszystkich oknach. 
 • Hartowane – posiada dużą wytrzymałość i jest stosowane jako materiał konstrukcyjny we wszystkich konstrukcjach szklanych. Podczas zniszczenia rozsypuje się na drobne kawałki. 
 • Laminowane – czyli klejone, najczęściej z dwóch tafli szkła hartowanego. Takie szkło stosuje się tam gdzie ważne jest bezpieczeństwo ludzi np. w daszkach. Podczas zniszczenia jednej tafli druga ciągle spełnia swoje zadanie konstrukcyjne do czasu, kiedy szkło zostanie wymienione na nowe.

Barierka

Barierki tworzą bariery na krawędziach budynków, konstrukcji, które znajdują się na wysokości np. balkony, tarasy, mostki itp. Żeby spełniały swoje zadanie muszą posiadać odpowiednią wysokość, która wg normy wynosi 1,1m nad poziomem wykończenia.

Rodzaje barierek ze szkła 

Najprostsza taka konstrukcja będzie posiadała słupki i poręcz z rur okrągłych lub kwadratowych. Ze względu na wytrzymałość szkła najlepiej słupki rozstawić w odległości 1-1,1m od siebie. Na wypełnienie pomiędzy można użyć szkło hartowane 8mm, a przypadku obliczeń wg normy będzie to 10mm. 
Drugim rodzajem barierki będzie pionowa tafla ze szkła hartowanego zamocowana jako wspornik z poręczą na górze. Wygląda bardzo efektywnie, załączyłem kilka przykładów zdjęć poniżej. W tym przypadku należałoby użyć 15 – 19mm szkło hartowane.


Trzecim rozwiązaniem jest barierka tylko ze szkła, zamocowanego jako wspornik. Jeżeli posłużę się normą, to należałoby ją wykonać ze szkła klejonego. Jednak na własną odpowiedzialność inwestora może być wykonana z szkła hartowanego grubości 15-19mm.

 
Projektowanie

Samo obliczanie szkła jest bardzo proste i ogranicza się do dwóch wzorów na sprawdzenie naprężeń i ugięć. Trudniejszy jest detal zamocowania do betonu lub innego materiału budynku. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że do każdej barierki podchodzi się indywidualnie w zależności od wymiarów, kształtu i miejsca na mocowanie. 

Barierkę ze słupkami mocuje się do betonu zazwyczaj dwoma „kołkami” na każdy słupek (jeżeli jest inne podłoże to trzeba kombinować). Natomiast w barierce wspornikowej ze szkła, taflę taką wkłada się na głębokość min 80mm pomiędzy dwie blachy stalowe (zazwyczaj), a pustkę między nimi wypełnia sylikonem. Inne podobne zamocowania wymagane z normy brytyjskiej BS 6180-2011 zamieszczam poniżej. 


Barierka ze szkła jest ładnym detalem architektonicznym i można go zastosować do wnętrz i na zewnątrz. Mam nadzieję, że mój wpis przybliży sposób wykonania takiej barierki, a jeżeli chcesz zrobić coś podobnego u siebie w domu napisz do mnie. W zamian za zdjęcia z budowy pomogę w projektowaniu :).

5 komentarzy:

 1. Szklane barierki są świetne. Wygladają efektowanie a do tego potrafią optycznie powiększyc pomieszczenie(w przypadku barierek wew. domu). Sam w swoim domu w przyszłości chciałbym zastosować coś takiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze, jeszcze nie spotkałem domu z barierką ze szkła, więc trudno coś powiedzieć jak to się w realu sprawdza. Gdyby szkło było tańsze, to pewnie więcej osób zdecydowałoby się na takie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł, jeszcze lepsze przedstawienie tematu. Faktycznie szklane barierki, w przypadku różnego rodzaju centr handlowych to element rzec można zasadniczy. Zastosowanie takiego materiału, stanowi o randze miejsca .. bynajmniej mam takie wrażenie, że jest to główny cel stawiany przez inwestora. Zastosowanie elementów nietypowych, a bynajmniej spotykanych w niewielu miejscach pozwala użytkownikom sklepu poczuć się niecodziennie, niebanalnie. Być może to tylko wymysł architekta, ale jak już wspomniano bariera ze szkła nadaje pomieszczeniu rangę,a skoro inwestor zgadza się na zastosowanie tego rodzaju materiałów to decyzja ta musi być przemyślana i nieść za sobą pewnego rodzaju korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis i praktyczny :) Barierki wyglądają efektownie i coraz częściej też takie spotykam. Osobiście bardzo podoba mi się zestawienie szkła i metalu, zazwyczaj wygląda to rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie przez przypadek znalazłam Twojego bloga i jestem zachwycona praktycznym rzeczowym podejściem do tematu i ilością tak dokładnych informacji do tego popartych normami. Widziałam na głównej wpis o elewacjach drewnianych - pracuję z dziewczyną która robiła na ten temat badania i ma pracę doktorską o drewnie bez obróbki na elewacjach ze zdjęciami z Norwegii, Austrii, Włoch... Ilość materiału jest naprawdę imponująca, do tego dokładne badania z próbkami pokazującymi jak starzeją się poszczególne materiały i jakie są częste błędy użycia i montażu. Jeśli nie przeszkadzałby język norweski i jesteś zainteresowany to odezwij się na maila (info at asobon.pl ) :)

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails