środa, 25 listopada 2009

Jak uniknąć błędów przy budowie domu?Gdy zaczniesz myśleć o własnym domu, to jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, na jakie przeszkody możesz natrafić podczas budowania. Każdy chce tego szybko, tanio i skutecznie, a rezultaty czasami są inne.

Aby uniknąć podstawowych błędów wystarczy skupić się na kilku aspektach:
 • Odpowiedni projekt. To wg mnie jeden z najczęściej popełnianych błędów. Większość ludzi chce mieć dom na pokaz, żeby wszyscy dookoła zazdrościli. Najłatwiejszym sposobem jest wybór wg kryteriów: ładny, prosty i tani. Chyba, że nasze fundusze są nieograniczone, to wtedy mamy pole do popisu. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na fundamenty, czy nie są za bardzo rozległe, oraz czy konstrukcja dachu nie jest zbyt bardzo skomplikowana. Pomocne może być pytanie: Czy to da się w prosty sposób wybudować?. Również ważne jest na jak dużą rodzinę będzie przeznaczony nasz domek, bo dobrze dobrany i przemyślany projekt zaoszczędzi sporo pieniędzy i czasu.
 • Wiedza. Jak to się mówi:„Im więcej czytasz, tym więcej wiesz, tym czujesz się pewniej i popełniasz mniej błędów”.
   Oczywiste jest to, że mieszkając w naszym kraju każdy jest fachowcem od wszystkiego, czyli od niczego. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zaopatrzyć w poradnik kierownika budowy lub jakąś inna literaturę, która przeprowadzi nas przez wszystkie etapy budowy. Również w internecie można znaleźć sporo wartościowych informacji na portalach tematycznych. Dobrze jest wiedzieć, jak zbudowany jest strop czy więźba dachowa, jak czytać projekt i główne detale konstrukcyjne. Wiedza wcześniej czy później zacznie procentować, a wykonawcy będą traktować z szacunkiem.
 • Dokładny harmonogram to połowa sukcesu. Druga połowa to trzymać się tego, co zostało ustalone wcześniej. Najpierw dobrze jest wszystko podzielić na etapy budowy, a potem rozpisać na poszczególne kroki z dokładną datą zakończenia. Wszystko musi być uwzględnione, dużo wcześniej nawet rozmieszczenie mebli czy gniazdek. Planowanie z wyprzedzeniem skraca budowę i oszczędza pieniądze.

 • Zmiana w projekcie. Każdą zmianę trzeba przemyśleć 10 razy, ponieważ każda decyzja teraz wpłynie na następne etapy budowy. Niepożądanym efektem może być nieproporcjonalny budynek, gdy np. ścianka kolankowa zostanie podniesiona, lub brzydka elewacja z powodu przesunięcia okien itp. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z architektem.
 • Materiały. W poszukiwaniu odpowiednich materiałów trzeba postawić na atest i jakość. Wiele opinii o produktach można sprawdzić na forach internetowych. Kupując elementy wykończeniowe zwróćmy uwagę na to, że pojedynczo nie kosztują one dużo, jednak sumarycznie może się to okazać zabójcze dla naszego budżetu.
 • Plac budowy. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, warto kilka razy w tygodniu odwiedzić budowę. Ktoś musi nadzorować i pilnować harmonogramu.
 • Wykonawcy. Przed umową powinno się sprawdzić referencję naszego przyszłego wykonawcy, najlepiej poprzez odwiedzenie poprzednich klientów. Co do umowy, to trzeba tam umieścić dokładnie wszystko to, co ma obejmować wliczając w to np. sprzątanie po sobie itp.
 • Blog. Czyli pamiętnik budowy. Wszystkie informacje, przemyślenia, zdjęcia i etapy realizacji przyszłości będą pomocne. W przypadku generalnego remontu za kilka lat nie będzie problemu z zlokalizowaniem kabli w ścianie, czy instalacji kanalizacyjnej.
 • Konstrukcja. Poprawnie wykonana konstrukcja to dom bez problemów w przyszłości. Poważnych błędów można uniknąć przestrzegając, aby fundamenty, stropy i więźba dachowa zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli wg projektu.
 • Wnętrza. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zatrudnić architekta wnętrz albo przynajmniej wziąć kilka konsultacji w postaci prostych szkiców i wskazówek. Dobór kolorów, detali wykończenia, rozmieszczenie oświetlenia będzie bardziej efektywne i przemyślane.

   I to by było na tyle jeśli chodzi mnie….
  Do głębszego studiowania polecam forum muratora, gdzie można znaleźć wiele porad popartych doświadczeniem.

  0 comments:

  Prześlij komentarz

  Zasady komentowania:
  Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

  Related Posts with Thumbnails