Ostatnio opuściłem się w publikowaniu kolejnych wpisów, na czym blog spadł w rankingach oglądalności. Głównie spowodowane jest to innymi priorytetami. Obecnie każdą wolną chwilę czasu poświęcam na remontowaniu swojego domu, który kupiłem jakiś czas temu. Pisanie jest super frajdą, która podoba mi się coraz bardziej i zawsze od czasu do czasu coś tutaj wrzucam. Żeby połączyć jedno z drugim narodził się nowy pomysł, żeby opisać własne doświadczenia w remontowaniu domu w UK.
Dom kupiłem jakieś 1,5 roku temu. Jest to mój pierwszy dom, w którym mieszkam, a zarazem pierwsza inwestycja w procesie stawania się inwestorem w nieruchomości. Potrafię sobie zaprojektować dużo rzeczy jednak nie posiadam doświadczenia praktycznego, z czego bardzo ubolewam. Głównym celem jaki sobie postawiłem w remontowaniu tej nieruchomości jest zdobycie jak najwięcej praktyki i większość rzeczy, które mogę wykonuję sam. Jest to bardzo pracochłonne, zwłaszcza, że zanim cokolwiek zrobię muszę doradzić się znajomych budowlańców i poczytać coś w internecie.
Mam bardzo dobrego znajomego (też mój mentor), który jeszcze kilka lat temu nie potrafił wpić gwoździa młotkiem. Mieszka też w UK, a kiedy kupił swój dom kilka lat temu, remontując go samodzielnie zdobył doświadczenie. Również doszkalał się z youtube i pytał znajomych budowlańców, więc wszystko przede mną.
Raczej nie mam w planach zostać budowlańcem, żeby remontować domy w celach zarobkowych, bardziej zależy mi na zdobyciu praktycznej wiedzy. Nie ukrywam, że wszelkie prace remontowe sprawiają mi dużą przyjemność. Również przeglądam też wiele specyfikacji technicznych w poszukiwaniu odpowiednich materiałów, więc może tutaj moja wiedza techniczna (teoretyczna) będzie w jakiś sposób przydatna.
Dom w UK
Dom nie jest duży, ma około 65m2. W Polsce takie, to mieszkania się buduje :). W UK można kupić i mniejsze. Jest to tak zwany "town house" czyli budynek szeregowy z ogródkiem zprzodu i z tyłu. W jednym szeregu znajdują się 4 takie domy, dwa na brzegu i dwa w środku. Na parterze znajduje się salon kuchnia schodek pod schodami, a na górze dwa pokoje i łazienka. Jest jeszcze przestrzeń na strychu nie zagospodarowana.
Budynek został wybudowany w latach 50 ubiegłego stulecia, czyli ma około 60 lat. Osiedle było sponsorowane przez państwo, a w latach 90 dom został wykupiony przez ówczesnego właściciela. Standardowa konstrukcja, ściany trzy warstwowe, strop drewniany, a dach mansardowy. Konstrukcja bez żadnych wad, lekko ugięty dach (podobnie na innych domach). Generalnie wszystko wygląda w porządku. Wg mnie najsłabszym punktem jest właśnie dach. Gdzie nie gdzie dachówki "wyślizgują się". Na niektórych budynkach nie wygląda to ładnie, na moim jest OK, ewentualnie wymagane są małe poprawy kosmetyczne.
Remontowanie
Remont narazie przebiega bardzo powoli, a chcę ukończyć go jeszcze w tym roku. W moich planach uwzględniłem poprawę każdego pomieszczenia i zrobienie podjazdu oraz wymiana płotu w ogrodzie. W późniejszych planach też mam budowę małego składzika na graty, które nie mogę pomieścić w domu :).
Plan mniej więcej wygląda następująco:-
- Kuchnia. Generalny remont z wymianą grzejnika, drzwi na ogród, nowego pieca gazowego, nowych mebli płytek oświetlenia i tynków.
- Łazienka. Generalny remont z wymiana wszystkiego łącznie z drzwiami.
- Salon. Ocieplenie podłogi (jest na ryglach i w zimie ciągnie po nogach), położenie paneli, zabezpieczenie kominka przeciw podciąganiu wilgoci, nowe oświetlenie nad kominkiem.
- Korytarz. Nowy tynk, wyczyszczenie drzwi (zostają stare drewniane) i pomalowanie, nowe płytki i nowa wykładzina na schodach.
- Pokoje. Nowy tynk i wykładzina.
- Budowa podjazdu.
- Taras drewniany z tyłu domu oraz ogrodzenie.
Elewacja frontowa
Elewacja od ogrodu
Ogród
Widok na klatkę schodową i łazienkę
Widok na salon
Kuchnia
Widzę, że będziesz mieć sporo pracy przy tym domku. Z pewnością będziesz musiał poświęcić na niego masę czasu i niemałe pieniądze, ale myślę, że rezultaty będą warte tych poświęceń :) Życzę powodzenia i pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo fajne mieszkania ma w swojej ofercie lokum-deweloper - moim zdaniem jest to najmocniejsza firma w tej branży. Na stronie (o tutaj: mieszkania wrocław) mają niesamowitą ofertę mieszkań. Lekki remont i można się bawić!
OdpowiedzUsuńRemonty do łatwych rzeczy nie należą, ale raz na jakiś czas robić trzeba. My niedługo musimy wymienić puszki elektryczne i muszę zamówić nowe. Tak przeglądam ofertę sklepu https://www.interblue.pl/gniazda-wlaczniki-i-akcesoria/puszki-elektryczne/ i zastanawiam się które będą najlepsze. Macie w tej dziedzinie doświadczenie?
OdpowiedzUsuńFajny wpis. Właśnie jestem na etapie dekorowania mojego świeżo wybudowanego domu. Mieliśmy kończyć budowę na początku przyszłego roku, ale trochę zainwestowałem i kupiłem odpowiednie rusztowania i drabiny na https://www.arad.pl/drabiny-specjalne,g17.html, co znacznie przyśpieszyło pracę budowlane
OdpowiedzUsuńMy, mimo wszystko postawiliśmy na budowę własnego domu. Jednak jest to lepsze rozwiązanie, aniżeli dom z rynku wtórnego. Zdecydowaliśmy się na projekt z oferty Projekty z Wizją :) Ostatcznie - wyszło lepiej, niż myśleliśmy.
OdpowiedzUsuńMożna tak i postawić na pomoc firmy https://www.ekobud.net.pl Tu z kolei zajmują się projektowaniem hal, pensjonatów, hoteli, boisk itp.
OdpowiedzUsuńCzy są tutaj osoby, które są zainteresowane apartamentami inwestycyjnymi? Jeżeli tak, to polecam Wam ofertę ze strony https://condo.pl/, gdzie znajdziecie apartamenty i pokoje hotelowe z całej Polski, które starannie dobrane sa przez specjalistów.
OdpowiedzUsuńSam remont jest na pewno bardzo ważny i moim zdaniem w głównej mierze również warto jest wiedzieć gdzie można kupić fajne materiały do wykończeń. Ja zazwyczaj zamawiam je bezpośrednio z https://artcorestudio.pl/ i wiem, że jest to doskonałe rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńNiezależnie od lokalizacji, każda budowa musi spełniać pewne normy i przepisy. Budując dom w Polsce, z pewnością pomocny będzie rzeczoznawca budowlany Poznań, który może ustalić wiele kwestii technicznych.
OdpowiedzUsuńZastanawiam się czy w Anglii także ponosi się takie wysokie koszty utrzymania domu? Głównie rachunki za wodę prąd. Fotowoltaika jest również na czasie i chętnie montowana? u nas to już powoli standard a naprawdę pozwala ona znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Poza tym jest opcją na ekologiczną produkcję energii, nawet ze względu na to warto w nią inwestować.
OdpowiedzUsuńWpis oferuje praktyczne porady dotyczące remontu domu w Anglii, dzieląc się doświadczeniami autora z modernizacją nieruchomości za granicą. Tekst pokazuje, jak odpowiednie planowanie i znajomość lokalnych uwarunkowań mogą ułatwić przeprowadzenie remontu. Inspirujące wskazówki mogą pomóc osobom planującym podobne przedsięwzięcie.
OdpowiedzUsuńhttps://hanbud-dachy.pl/