wtorek, 5 czerwca 2012

Styropian biały czy grafitowy?


W nowym wpisie ponownie wracam do tematu doboru grubości styropianu do ocieplanego domu.  Tym razem nie chodzi o samą grubość, bo w tym przypadku jest ona z góry ograniczona do kilku centymetrów. Ważniejsze są parametry techniczne i odmiana użytego styropianu oraz współczynnik przenikania już istniejącej ściany.

Więcej wyjaśni email, jaki dostałem od czytelnika:

Od tygodnia zmagam się z tematem:  jakim styropianem (chodzi mi o rodzaj) ocieplić dom zbudowany w latach 80tych. Ściana składa się z pustaka suporeks 24cm, szczeliny 4cm i połowy pustaka suporeks 12cm.  W grę wchodzi wyłącznie 8 cm, bo z uwagi na mały dach grubsza warstwa ocieplenia będzie śmiesznie wyglądała. Czy muszę inwestować w grafitowy- droższy o 35% czy zwykły biały wystarczy. Grafitowy ma niższe lambda, więc niby jest cieplejszy. Wielu "fachowców" mówi różne rzeczy, jedni że zwykła 8ka wystarczy inni że nie.

Szary jest lepszy

Szary styropian różni się od białego domieszką grafitu. Jest on cieplejszy od zwykłego o około 30%, a współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski i wynosi około 0,032 W/mK. Oczywiście cena jest wyższa, ale czy jest sens inwestować?

Zanim zacząłem swoje obliczenia poszukałem trochę w sieci, żeby sprawdzić parametry zwykłych i szarych styropianów. Natknąłem się na różne odmiany białych, z których każda ma inny współczynnik przewodzenia lambda i oprócz tego nie wiem, czym się jeszcze różnią. Skorzystałem ze strony producenta Arbet, który posiada szeroką gamę dostępnych produktów i na ich podstawie przeprowadziłem swoją analizę.


Max 8cm

Z uwagi na maksymalną grubość ocieplenia, jaką mogę użyć porównałem też jak wygląda stosunek szarego do białego i czy faktycznie jest to opłacalne. Inaczej mówiąc ile 8cm białego styropianu odpowiada ...cm szarego.

Producent, o którym już wspominałem w swojej ofercie posiada trzy odmiany styropianu białego z czego każda ma inny współczynnik przewodzenia lambda. Oznacza to, że grubość zastępcza będzie w każdym przypadku inna. Dla poszczególnych odmian wynosi kolejno:
 • 8cm białego styropianu o lambda=0,045 W/mK odpowiada 5,7cm szarego styropianu o lambda=0,032 W/mK
 • 8cm białego styropianu o lambda=0,042 W/mK odpowiada 6,1cm szarego styropianu
 • 8cm białego styropianu o lambda=0,040 W/mK odpowiada 6,4cm szarego styropianu
Jeżeli chcecie użyć inną grubość, można to łatwo przeliczyć z proporcji.

Ściana bez ocieplenia

Aby sprawdzić, jaki rodzaj ocieplenia należy użyć muszę sprawdzić współczynnik przenikania ciepła dla już istniejącej ściany. Budynek został wybudowany w latach 80 i ciężko jest mi określić czy materiały użyte w tamtych czasach spełniają w ogóle jakieś kryteria normowe. Jednak muszę przyjąć jakieś dane. W linku tutaj odczytałem współczynnik przewodzenia dla muru z punktu 12 wybierając najbardziej niekorzystny  wariant, lambda =0,38 W/mK dla muru z betonu komórkowego na zaprawie.

Przy obliczaniu współczynnika przenikania ściany U skorzystałem z wcześniejszych swoich wpisów o obliczaniu współczynnika U, oraz normy PN-EN-ISO 6946.

Szczegółowe obliczenia umieszczam w pliku poniżej.


Dla istniejącej ściany współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,746 W/m2K, co jest wartością bardzo dużą, bo ponad dwa razy przewyższa dopuszczalnego 0,3W/m2K wg. normy dla ściany wielowarstwowej.

Ocieplenie

Następne obliczenia przeprowadziłem dla ściany z dodatkiem styropianu. Uwzględniłem wszystkie odmiany tak żeby porównać wyniki.
 • dla 8cm białego styropianu o lambda=0,045 W/mK współczynnik przenikania ciepła U=0,321 W/m2K
 • dla 8cm białego styropianu o lambda=0,042 W/mK współczynnik przenikania ciepła U=0,308 W/m2K
 • dla 8cm białego styropianu o lambda=0,040 W/mK współczynnik przenikania ciepła U=0,299 W/m2K
 • dla 8cm szarego styropianu o lambda=0,032 W/mK współczynnik przenikania ciepła U=0,26 W/m2K
Podsumowując moje teoretyczne rozważania różnych odmian styropianu jedynie 8cm białego o lambda = 0,040 W/mK będzie właściwym wyborem. Dla pozostałych odmian warunki normy nie są spełnione, bo wartość U jest większa od dopuszczalnej 0,3W/m2K. 

Jeżeli zdecydujemy się na styropian grafitowy, wystarczy 6,5cm takiego, aby warunki normy były spełnione (6,5cm szarego odpowiada 8cm białego z wcześniejszych porównań).

Z drugiej strony, jeżeli chcemy oszczędzić pieniądze to również zwykły styropian o grubości 8cm, lambda =0,045 będzie dobrym wyborem, bo chociaż warunki normy nie będą spełnione to zredukujemy straty ciepła o 50%, co też jest dobrym wynikiem.

7 komentarzy:

 1. Napiszę tak: jeśli chodzi o to czy wystarczy odpowiedź brzmi tak i nie, z czystego punktu widzenia i strat ciepła wystarczy, nie mniej
  problem pojawi się przy obliczeniach cieplno-wilgotnościowych
  bo teraz kiedy grzybki mogły się pojawić w narożnikach...
  Tak po termomodernizacji to przesunie się na styk styropianu z murem i na wskroś do muru za pustką powietrzną.
  Styropian plus tynk dają spory opór dyfuzyjny a ten należy zrównoważyć przez paroizolację w postaci farby emulsji poliwinylowej w dwóch warstwach, plus wentylacja jako czynnik zbijający procent wilgotności.
  Po drugie nie sam styropian tu gra rolę tylko taka izolacja bez mostków termicznych przykład
  100m^2 ściany z płytą balkonową długą na 10m
  ściana U 0,1 mostek liniowy 0,8
  przy np -30 ściana traci 500W a przez mostek 0,8*10m*50st :)
  fajnie 2*400 =800W i co z tego że ściana super.
  Wentylacja Ve=0,33 kubatury niech by 600m^3 =198 jak by inaczej
  w/k razy 50 st = 9900W jak widać całe nici będą z styropianu
  odsyłam do wyników pierwszej pasywnej hali sportowej 0,12 kubatury n50 blower door test potwierdzona certyfikatem i to podstawione do obliczeni przy went mechanicznej idt daje dodatkowy strumień wyporu termicznego i o działających wentylatorów wymiennika u mnie przy 300m^3 i 120 W 2xEBM fi225 daje 15 w/k bez gruntowego wymiennika odzysk 0,87
  tych zagadnień jest sporo i u mnie przy oknach u 0,344 tr 42% daje tyle że potrzeba było by 8 cm grafitowego aby budynek osiągną
  standard pasywny jako średnia dla sezonu ale nie warunki maks mocy na 1m^2 równej 10w i tak koło się zamyka.
  jak gościu chce profesjonalnie podejść do tematu to trzeba znać szczegóły budynku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Solid edge2d @ Dzięki za wyczerpujący komentarz. Tak jak wspominasz trzeba znać więcej szczegółów budynku żeby uzyskać poprawne wyniki. Moim celem było wykazanie różnicy w obliczeniach dla zwykłego styropianu i grafitowego. Najlepiej chyba jest wykonać audyt energetyczny i wtedy znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. "Czy można znaleźć skuteczniejszy i tańszy materiał do izolacji budynków niż styropian? Naukowcom z Manchesteru to się udało. Proponują zastosować bloki specjalnego... mydła, podkreślając, że to bardzo ekologiczne rozwiązanie." to znalezione swego czasu na serwisie tvnmeteo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie skomplikowane to wszystko:( Nie myślała, że będę miała problem z wyborem styropianu. Dla mnie osobiście styropian to styropian i już a tu się okazuję, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Znalazłam spory asortyment tutaj docieplajdom ale nie mam pojęcia co mam wybrać

  OdpowiedzUsuń
 5. Ocieplanie budynków to temat niejednokrotnie poruszany, więc wiedza na ten temat, nawet w takich kwestiach jak powyżej ma duże znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze swojej strony zdecydowanie bardziej polecam styropian grafitowy, pomimo swojej większej ceny. Dokładnie można sprawdzić tutaj: https://docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-grafitowy-2234.html Jest on nie tylko trwalszy ale też zapewnia lepszą izolację termiczną.

  OdpowiedzUsuń
 7. My z żonką idziemy w styropian, stąd też moje pytanie do ludu - jaki polecacie styropian podłogowy? Wiadomo, żeby było tanio i dobrze. Jestem w temacie zupełnym laikiem, dlatego szukam pomocy w internecie :)

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails