niedziela, 1 listopada 2009

Malutkie Domki

Witaj na moim blogu. To jest mój pierwszy wpis, który chciałbym poświęcić na typową architekturę mieszkaniową w Wielkiej Brytanii.
Na Wyspach mieszkam już od ponad 3 lat, w tym czasie dużo podróżowałem, zwiedziłem Irlandię, Szkocję i Anglię. Niezależnie od tego, w którym kraju byłem, standard budowania jest ten sam i można go podzielić na trzy rodzaje: 
  • Terraced house, czyli typowa szeregówka, najbardziej popularne z wejściem prosto z chodnika, czasami z malutkim ogródkiem.
  • Semi-detached house, czyli zwykły bliźniak, zazwyczaj z garażem, podjazdem i średniej wielkości ogrodem.
  • Detached house, czyli dom wolnostojący, wyróżnia się wielkością, ładniejszą architekturą i większą posiadłością.
To, co wyróżnia budownictwo na Wyspach to elewacje budynków. Standardowo wykonane są one z cegły i kamienia, dlatego niezależnie od wieku wyglądają bardzo malowniczo. Elementami ubarwiającymi są również wykusze, a w starszych budynkach prefabrykowane nadproża i elementy wokół drzwi. Natomiast dużym minusem są instalacje kanalizacyjne, które poprowadzone na zewnątrz, szpecą budynek.

Podziwiając elewację nie sposób nie zwrócić uwagi na okna, które tutaj są wręcz miniaturowe. W nowszych budynkach otwierane są na zewnątrz z zawiasami u góry lub standardowo, w starszych przesuwne z dołu do góry.

Najczęstrzym dachem jest dach dwuspadowy, pokryty dachówką lub kamieniem. Aby zwiększyć powierzchnię użytkową, często adaptuje się poddasza na cele mieszkalne, poprzez dobudowę lukarn. Okna połaciowe raczej są rzadko stosowane.


Wchodząc do typowego bliźniaka lub szeregówki można zaobserwować tendencje w rozlokowaniu pomieszczeń. Naprzeciwko wejścia najczęściej znajdują się jednobiegowe strome schody. Z malutkiego korytarza przechodzi się do salonu i kuchni, a z niej do ogrodu. Na piętrze najczęściej znajdują się 2 pokoje i łazienka, a czasami miniaturowy kącik do pracy. Powierzchnia takiego domku wynosi około 80m2.

Dużo lepszy komfort oferują domy wolno stojące i niektóre bliźniaki. Posiadają powyżej trzech sypialni, osobną jadalnię, salon i gabinet. Atrakcyjnym dodatkiem jest ogród zimowy z wejściem do jadalni.
Podsumowując, mnie osobiście najbardziej podobają się materiały użyte na elewacje ze względu na ich naturalność i długoletnią trwałość. Pomimo tego, że większość budynków jest niewielkich rozmiarów, a wykończenie na bardzo niskim poziomie, to jest to jakaś alternatywa dla naszych polskich „blokowisk”. 
End terrace-house. Charakterystyczne wykusze na elewacji.

Terrace-house. Na elewacji widoczne są rury kanalizacyjne i elementy prefabrykowane wokół okien i drzwi.
Terrace-house. Kamiennna elewacja z małymi oknami i ogrodem zimowym.

Detached-house. Dom wolnostojący z czerwonej cegły.

Semi datached-house. 150 letni dom z kamienia.

Detached-house. Charakterystyczny dom z lat 30-tych.

Detached-house. Nowoczesna architektura, dom z kamienia.

Detached-house. Budynek z lat 30.0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails