piątek, 13 maja 2011

Kamienie w klatkach...

Ostatnio natrafiłem na czasopismo “Specification Magazine”, które dotyczy przeglądu materiałów budowlanych na rynku UK. Znajduje się tam też kilka branżowych artykułów o architekturze, nowoczesnych budynkach i rozwiązaniach itp. Najważniejsza informacja, jest on darmowy, a po rejestracji na stronie www.thebuildingproductlibrary.co.uk raz w miesiącu dostaje w wersję papierową czasopisma.
 
Ostatni numer posiadał artykuł, który zmotywował mnie do poszukania czegoś więcej w sieci. Dotyczył on prostego detalu architektonicznego, na który składał się klatki z drutów oraz kamienie. Niby tanie rozwiązanie, a efekt naprawdę ciekawy. Poniżej przedstawiam kilka fotek, jaką fakturę można uzyskać stosując takie rozwiązanie.


Nie jest to najnowszy krzyk mody, a jedynie zapożyczony detal z branży wodno-kanalizacyjnej. Stosuje się go do wzmacniania skarp, kanałów oraz budowy ścian oporowych itp.

Artykuł, który czytałem posiadał kilka zdjęć realizacji budynku z elewacją wykończoną stosując taki detal. W klatce znajdowała się mieszanka różnych płaskich kamieni, cegieł i betonowych pociętych bloczków. Jest to kolejny pomysł na nowoczesne wykończenie elewacji niedrogo, estetycznie i nowocześnie. W poszukiwaniu podobnych realizacji odwiedziłem kilkanaście stron internetowych i udało mi się znaleźć kilka podobnych budynków.


Do wykonania takich konstrukcji potrzeba jedynie kilka klatek z drutu, kamieni i elementów kotwiących. Dopiero przy większych budowlach należy skorzystać z wiedzy projektanta, więc wygląda to bardzo zachęcająco. Zakup klatek z drutu nie powinien sprawić problemów, gorzej z pozyskanie odpowiedniego wypełniacza. Najtaniej jest użyć mieszanki różnych kamieni, z których wybór powinien paść na bazalt, cegła, połamany beton, granit, wapień, piaskowiec, gont, żużel, żwir, dachówki.

Gdzie jeszcze stosować?

Rozwiązania takie ma wiele zastosowań w zależności od inwestora. Najlepiej będzie się sprawdzało na: 
 • Ściany budynku, np. do budowy budynków gospodarczych lub niewielkich magazynów.
 • Elewacje, już o tym wspominałem.
 • Wzmacnianie niewielkich skarp w przypadku nierównego terenu.
 • Architekturę ogrodów.
 • Przy budowie ogrodzenia.
 • Więcej rozwiązańna stronie producenta.
Kończąc ten wpis zastanawiam się, jakie jeszcze rozwiązania istnieją w budownictwie, o których jeszcze nie wiem. Takie alternatywne, tanie, proste, które wpływają korzystnie na architekturę. 

Dodano 06.07.2011

Jacek podesłał mi trochę inne rozwiązanie wyglądające wizualnie bardzo fajnie. Też klatki, też kamienie ale grubość ogrodzenia znacznie mniejsza. Artykuł z muratora:
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0Byi0ZKCvqa7SNDY3YjgzZGItZjgyOC00OTQ2LWExOGQtYTNkNTVkYjMxNjE1&hl=en_US 

10 komentarzy:

 1. Bardzo fajne rozwiązanie. W Polsce raczej jeszcze mało upowszechnione :>?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Tobą. Rozwiązanie proste i tanie, a kwestia czasu kiedy będzie stosowane równiez w Polsce.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodałeś 2 nowe fotki :> albo się zakręciłem :) Bardzo fajne ! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy pomysł, wygląda bardzo ciekawie, tak... naturalnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałem coś podobnego gdzieś w Polsce jadąc trasą i uważam za ciekawy pomysł. Ciekawe czy tańsz niż szereg sporych tui, aby uchronić się przed ciekawskimi sąsiadami. Czy ktoś wie może gdzie szukać producenta lub punktu gdzie sprzedają takie klatki chodzi mi o cenę.
  jak by coś ktoś wiedział to gg 1370323

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za komentarz. Wpisz w google hasło "kosze gambionowe", a znajdziesz firmy specjalizujące się w tego rodzaju produktach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako jedni z pierwszych na większa skalę gabiony zastosowali Herzog & de Meuron w budynku Dominus Winery (budowa'96-98)w Kaliforni- architekci zostali uhonorowani w 2001 nagrodą Pritzkiera.
  Tu można obejrzeć z bliska:
  http://www.architizer.com/en_us/blog/dyn/14379/if-you-like-herzog-de-meuron/.

  OdpowiedzUsuń
 8. Maciej@ Dzięki za linka, rewelacyjnie to wygląda. Teraz zastanawiam się jak rozwiązali detale w takim "domku z gambionów"

  OdpowiedzUsuń
 9. byłem w DANI i tam jest tego sporo i super wyglada.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails