wtorek, 17 sierpnia 2010

Jak dobrać grubość styropianu?

Od czasu do czasu przeglądam różne fora budowlane i częstym powtarzającym pytaniem jest ocieplenie budynków. Dokładniej dotyczy ono odpowiedniej grubości styropianiu lub wełny wymaganą do poprawnej izolacji domu.

Pytanie jakie znalazłem na www.forum.dom.pl:

Witam serdecznie jestem nowym użytkownikiem i chciałbym prosić o poradę fachowców. Mam dom jednorodzinny tzw piętrówkę z początku lat 80-tych. Zbudowana ze szczelinówki ( w srodku pomiedzy scianami szczelina powietrza ) moje pytanie jest następujące jaka gróbość styropianu najlepiej połozyc na taka konstrukcję, czy warto wydawać trche wiecej pieniedzy w styropian z kuleczkami grafitowymi które pochłaniaja wilgoć( czy moze jest to chwyt marketingowy). Proszę o porade bedę bardzo wdzieczny za jakiekolwiek, może ktos zna linka do tematu bo sie tutaj juz na forum pojawił wczesniej- ja nie znalazłem niestety.

Dociepalnie budynku

Śmiało można zdecydować się na docieplenie poprzez zastosowanie 10cm styropianu, jednak nie zawsze będzie to wystarczające. Dobór taki zależy od grubości i rodzaju materiału istniejącej ściany. Według normy PN-EN ISO 6946 maksymalny współczynnik dla ściany wielowarstwowej wynosi 0,3W/m2K. Pierwszym krokiem powinno być wyliczenie współczynnika dla ściany już istniejącej, można skorzystać z kalkulatorów online lub policzyć to ręcznie. Potem uwzględnić w obliczeniach 10cm ocieplenia i sprawdzić czy wartość jest mniejsza od 0,3, a jeżeli nie wówczas należy zwiekszać ją po centymetrze aż do uzyskania odpowiednich parametrów.

Obliczenia takie są przybliżone, gdyż nie uwzględniają mostków termicznych jakie powstają występują w każdym budynku, jednak do małych domków metoda taka jest wystarczająca.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails