piątek, 23 lipca 2010

Koszmary architektury

 


Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie blog "Koszmary Architektury", poświecony architekturze w krzywym zwierciadle, czyli o budynkach szpecących okolicę. Sztuką jest wyróżnić się tworząc coś unikatowego, a do tej pory myślałem, że kierunek jest w stronę piękna nowoczesności i natury. Jednak można to zrobić w całkiem inny legalny i kontrowersyjny sposób.

Wybierając nowy projekt każdy dąży nie tylko do spełnienia swoich marzeń, ale również do pewnego indywidualizmu. Jednak odrobina indywidualizmu, czasami brak gustu i wybujała wyobraźnia prowadzi do opłakanego efektu.
Wiele przykładów, chociaż nie aż tak drastycznych można znaleźć na forach internetowych. Ludzie zmieniają i ulepszają projekty, a efekt jest opłakany. Za duże okna, lub brak symetrii po przesunięciu nie jest jeszcze dużym błędem. Gorzej wygląda zmiana gabarytów domu, podnosząc dach lub zmieniając jego kształt.

Przede wszystkim brak konkretnego planu i konsultacji z architektem jest powodem błędów. Bo wiele ciekawych pomysłów można zrealizować, a dzięki kompromisowi doprowadzić projekt do ciekawego finału. Wiele takich powstało na zachodzie, chociażby dom grzyb, lub dom z baniek. Pomimo swojej dziwaczności są oryginalne, posiadają ciekawą formę, a wartość na rynku nieruchomości świadczy o udanej realizacji.

Ludzi bez talentu można jeszcze usprawiedliwiać, ale architekci takich błędów popełniać nie powinni. Dobre wykształcenie to nie wszystko, a dyplom może być kolejnym papierem nadającym tylko tytuł. W ostatnich 20 latach w Polsce wybudowano wiele obiektów chociażby jak Łucka City, który jest dowodem beznadziejności projektantów. A ile takich jeszcze?

Można się zasłaniać byłym ustrojem, drogimi materiałami, brakiem informacji o najnowszych trendach itd. Jednak dobry architekt potrafi stworzyć dzieło posiadając materiały, jakie aktualnie są dostępne. Przykładem może być dom z elewacją z palet przemysłowych.

Budując dom ważne, żeby wszystkie oryginalne pomysły zachować do konsultacji z dobrym architektem. Bo tylko taki potrafi połączyć indywidualizm z rozsądkiem tworząc prawdziwe dzieło.

Kilka budynków, które urzekły mnie swoim stylem. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony www.raider55.blox.pl.
  

1 komentarz:

  1. Porażka, że ludzie takie domy budują :)

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails