niedziela, 17 stycznia 2010

Jakie drewno na elewację?

 

Na temat elewacji drewnianych można znaleźć sporo artykułów w internecie (1, 2, 3), szczególnie na stronach firm specjalizujących się w tych wyrobach, DLH czy MOCO. Są jak najbardziej wystarczające do ogólnych informacji z tej dziedziny.

W epoce globalizacji możliwości wyboru gatunku drewna są nieograniczone i nie ma problemu, aby było ono prosto z Kanady, USA czy Afryki. Jedyną przeszkodą jest znacznie wyższa cena podyktowana kosztami transportu.

Wiele osób zanim wybierze gatunek najpierw zwraca uwagę na kolor drewna, oraz jego fakturę, na którą składają się wzory utworzone przez słoje. Przed tym trzeba się zastanowić, jaki efekt chce się uzyskać na elewacji. Drewnu można nadać kilka kolorów i odcieni wykorzystując możliwości, jakie dają malowanie, bejcowanie, lub lakierowanie.

Podstawa to żywotność

Oprócz efektów wizualnych, które są nieograniczone w przypadku drewna najważniejszą cechą w przypadku doboru gatunku drewna na elewację jest jego trwałość.

Naturalna trwałość drewna jest cechą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, bo im trwalsze tym odporniejsze na warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia i grzyby.

Posłużę się normą BS-EN 320 Naturalna trwałość drewna litego, wg której ustalono następujący podział:

 • klasa 1 Bardzo trwałe
 • klasa 2 Trwałe
 • klasa 3 Średnio trwałe
 • klasa 4 Mało trwałe
 • klasa 5 Nietrwałe
Do wyboru mamy drewno twarde klasy od 3 w górę, czyli odporne na warunki atmosferyczne o wysokiej trwałości, oraz drewno miękkie o gorszych właściwościach. Ze względu na koszty, głównie stosuje się drewno klasie 4 i 5. Nie jest ono gorsze, ale wymaga odpowiedniej konserwacji, co kilka lat.

Wymiary desek też są ważne

Wymiary desek nie mogą być zbyt duże (szerokość i grubość), najlepiej jak nie przekraczają 120mm, gdy układane są pionowo i 150mm poziomo. W wypadku zmian warunków klimatycznych wilgotność drewna zmienia się 3-5%. Wpływa to na zmianę wymiarów i odkształcenie deseczek, co prowadzi do deformacji. Dlatego bardzo ważne jest projektowanie detali z uwzględnieniem tolerancji na zmianę gabarytów pod wpływem wilgoci.

Wilgotność drewna powinna mieścić się w przedziale 15-18%, które musi być wcześniej suszone. Istnieje możliwość użycia drewna o wysokiej twardości jak dąb lub kasztan, które nie muszą podlegać takiemu procesowi. Jednak oszczędności na suszeniu przełożą się na detale konstrukcyjne, które powinny być projektowane z uwzględnieniem naprężeń od wysychającego drewna. Podczas projektowania stosuje się dodatkową liczbę wkrętów, oraz szerszą przestrzeń do wentylacji.

Więc, które wybrać? 

 Najbardziej popularne gatunki w Polsce to:
 • Świerk
 • Sosna
 • Modrzew 
 • Dąb
 • Olcha
 Ekonomiczny wybór powinien paść na gatunki iglaste (klasa 4) np. sosna, modrzew, lub świerk. Do ochrony wystarczy zastosować środki do impregnacji i zabezpieczenia drewna. Pierwsze zabezpieczenie polega na zaimpregnowaniu desek i konstrukcji ze wszystkich stron impregnatem bazowym, głęboko wnikającym w drewno (bezbarwnym). Po założeniu elewacji z desek należy ją zaimpregnować impregnatem wodoodpornym (minimum przez dwukrotne malowanie).

3 komentarze:

 1. Dodam, że modrzew posiada naturalne właściwości grzybobójcze w wyniku czego jest podobno najtrwalszy spośród drzew występujących w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za info. Jak będę kiedyś robił elewację drewnianą w głównej mierze wybór uzależnię od ceny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cholernie pitolenie z tymi właściwościami grzybobójczymi modrzewia. Tak czy siak konieczny jest impregnat.
  Jaki impregnat wodoodporny polecasz ? Masz jakąś praktykę w zakresie zabezpieczania drewna na zewnątrz.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails