niedziela, 20 marca 2011

Elewacja drewniana ze szczeliną


Niedawno dostałem emaila z pytaniem o elewacje drewniane układane w nowoczesny sposób, bo ze szczeliną pomiędzy deskami. Dokładniejszą treść e-maila publikuję poniżej:

Właśnie stoję przed wyborem drewna i sposobu montażu drewnianej elewacji w pionie. Wykonawca i architekt radzą mi zamontować deski pionowo ze szczeliną, a ja się boję, że będzie ciekło pod deski. Czy są jakieś zagrożenia i czy wogóle jest stosowane takie rozwiązanie, bo w zasadzie niewiele takich realizacji znalazłam.

Obawy takie nie są uzasadnione, bo niezależnie od ułożenia desek zawsze jest możliwość, że woda dostanie się za drewno. Poza drobnymi detalami, na które trzeba zwrócić większą uwagę, nie różni się od normalnego ułożenia pionowego.


Szczelina pomiędzy deskami powoduje większą ingerencję wody, więc trzeba sprawnie ją sprawnie odprowadzić na zewnątrz. Górna powierzchnia łaty musi mieć odpowiedni spadek, pustka powietrzna powinna mieć min 19mm, a dolna obróbka z blachy wykonana szczelnie.

Większą uwagę trzeba poświęcić na ochronę łat, które będą pod większym działaniem czynników atmosferycznych, niż w standardowym ułożeniu.

Jednym z ważniejszych punków jest odpowiednia folia wiatrowa. Problemem będzie oddziaływanie słońca, które wpływa destrukcyjnie na taki materiał. Dlatego powinna być odporna na promieniowanie UV.

Podaję jeszcze kilka detali, które pochodzą z „External bimber cladding”. Więcej również pisałem tutaj odetalach elewacji drewnianych.

 
 

7 komentarzy:

 1. A jaki rodzaj drewna nalezy wybrac do tego typu elewacji?

  OdpowiedzUsuń
 2. Specjalnych selekcji raczej nie trzeba przeprowadzać. Drewno niezależnie od ułożenia narażone jest na warunki atmosferyczne, więc nie trzba wykonywać żadnych dodatkowych czynności poza konserwacją i wentylacją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co masz na myśli pisząc wentylacją jako o dodatkowej czynności?

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy:
  Intepretować możesz to na swój własny sposób, albo się domyśleć. Wracając do rozwiązania, jest poprawne i poparte skryptem o elewacjach drewnianych.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.archdaily.com/166526/parking-attendant%E2%80%99s-pavilion-jean-luc-fugier/olympus-digital-camera-338/ podzielę się moim znaleziskiem co prawa w poziome są deski ale bardzo ładny jak dla mnie układ tak że nie można było chomikować tego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Solid edge2d @ dzięki za linki, faktycznie fajnie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Większą uwagę trzeba poświęcić na ochronę łat, które będą pod większym działaniem czynników atmosferycznych, niż w standardowym ułożeniu.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails