środa, 19 października 2011

Dobry czas na kupno domu w UK


Ostatnie trzy lata na rynku nieruchomości w UK nie były optymistyczne. Kryzys na rynku finansowym i pęknięcie bańki nieruchomości przyniósł, co prawda recesję i wiele firm zakończyło swój żywot, jednak, gdy wiele osób martwi się jak przetrwać z dnia na dzień, oznaczać to może, że teraz są doskonałe warunki na odpowiednie inwestycje i duże zyski w przyszłości.

Kiedy ludzie mają problemy ze sprzedażą domów, banki nie udzielają już kredytów na 100% wartości nieruchomości to świadczy bardzo dobrze o rynku dla inwestora. Wiadomo jest, że Polacy z natury są oszczędni i gospodarni, dlatego wierzę w to że każdy kto jest na emigracji jest w stanie kupić sobie w tym okresie własny dom. A teraz jest najlepszy czas, bo jest w czym przebierać i łatwo znaleźć dobrą okazję nie tylko w dobrej lokalizacji i w cenie, ale również tą cenę można negocjować do kilku lub kilkunastu procent poniżej ceny rynkowej. Piszę o tym, bo ja również poczyniłem takie plany i w tym roku kupiłem swoją pierwsza nieruchomość.

Dlaczego teraz warto inwestować

Odpowiedz jest bardzo prosta, bo jest dużo taniej niż było. Ceny domów w 2007/2008 osiągnęły swoje maksimum po kilku latach boomu budowlanego nagle ludzie przestali kupować. Wysokie i mało realne ceny, raty kredytów zniechęciły inwestorów do kupowania pod wynajem, a młodzi mogli tylko pomarzyć o własnym domu. Stało się to nieopłacalne, nastąpiła podaż mieszkań na rynku i wiadomo jak to się skończyło. Ceny spadły o min 20%.

I taka sytuacja utrzymuje się ciągle do dziś, bo na rynku jest póki, co więcej sprzedających jak kupujących. To nie znaczy, że będzie tak po wieki, bo kiedyś to się w końcu zmieni. Jak podaje profesjonalne czasopismo Your Property Network dla inwestorów nieruchomości ceny domów wzrosną do 2015 roku średnio o 30% a w Londynie nawet o 140%.

UK jest specyficznym miejscem, jest to wyspa z ograniczonym limitem miejsca, do tego dochodzi duża emigracja z całego świata i liczba zagranicznych studentów, których z roku na rok przybywa (w zeszłym roku było to około 405tys). Do tego trzeba dodać, że posiadanie domu na wyspach jest bardzo modne i prawie 70% społeczeństwa może pochwalić się swoimi własnymi czterema kątami.

Strategia na sukces

Najlepiej zacząć od edukacji samego siebie, przeczytać kilka książek o inwestowaniu, zapoznać się z lokalnym rynkiem i wybrać sobie własny teren, na którym chcesz działać. Czytanie to nie wszystko trzeba zrobić coś więcej, wybrać się odwiedzić agencje i zacząć oglądać nieruchomości. Dolf de Roos doradza że zanim cokolwiek kupisz zobacz 100 nieruchomości, wybierz 10, złóż ofertę na 3, a kup jedną. Coś w tym jest.

Na koniec jeszcze podzielę się kilkoma książkami, które warte są przeczytania:

2 komentarze:

 1. Mieszkamy z mezem w Irlandii Polnocnej, kupilismy dom w lutym 2011 roku - jestesmy bardzo zadowoleni, kredyt mamy tylko na 20 lat a placimy tyle samo co wczesniej placilismy za wynajm :/, mielismy 20% wplaty wlasnej wiec i kredyt dostalismy na dobrych warunkach - 3,78% ...
  Zastanawiamy sie z mezem nad zakupem drugiego domku lub mieszkania pod wynajm (tzw.buy-to-let)...
  co prawda przez 3,5 roku przcowalismy oboje na 1,5 etatu ale oplacalo sie - teraz maz pracuje na caly etat ja tylko 16 godz/tyg. i nadal niczego nam nie brakuje - jezdzimy na wakacje zagraniczne co roku przynajmnniej na 2-3 tygodnie (nie do Polski)
  dla chcacego nic trudnego...
  trzeba tylko chciec...

  OdpowiedzUsuń
 2. Iwona @ Na terenie Irlandii Północnej ceny spadły najbardziej w porównaniu do pozostałych krajów Wielkiej Brytanii. Na pewno obecnie jest najlepszy okres na kupno dla siebie domu ale również jako inwestycję. Zanim zaczniesz kupować jako buy-to-let to poczytaj sobie trochę. W UK rynek nieruchomości jest bardzo rozwinięty. Polska w porównaniu to przedszkole, jednak tam też opłaca się inwestować bo nieruchomości są dużo tańsze, a kiedyś ceny się wyrównają. Wszystko zależy od strategii. Polecam bloga www.fridomia.pl i audycja na www.kontestacja.com.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails