wtorek, 19 kwietnia 2011

Problem z projektowaniem belki

Od kiedy piszę tego bloga pierwszy raz zdarzyło mi się żeby przez prawie miesiąc nie zamieścić nowego posta. Najpierw krótki urlop, potem seminarium, aż w końcu brak czasu i wymówki złożyły się na zaległości. Ale już się poprawiam.

Po opublikowaniu mojego wpisu dotyczącego belek w konstrukcji domu dostałem emaila z prośbą o sprawdzenie takiego elementu. Dokładniejsza treść poniżej.

…. Jaka będzie nośność belki stalowej o rozpiętości 7m, podpartej na dwóch podporach (mur z cegły 25cm). Belka to zespawane do siebie dwa ceowniki 300mm tworzące "HEBa". Moje pytanie jest takie, ile maksymalnie kg mogę zawiesić na środku tej belki żeby nie uległa uszkodzeniu.

Zaprojektowanie jakiejkolwiek belki nie jest trudne, a osobie z doświadczeniem zajmie to kilka minut. Nie rozumiejąc jak pracuje taki element i w jaki sposób przenoszą się obciążenia można łatwo doprowadzić do poważnego błędu, który będzie dużo kosztować w przyszłości.

Na forach internetowych często można spotkać pytania typu, jaki kształtownik lub ile zbrojenia dodać żeby wszystko dobrze pracowało. W taki sposób to można budować ale altanki. Osoba projektująca zwraca jeszcze na inne bardzo istotne rzeczy, które mają wpływ na ostateczny rezultat. Dla przykładu podam poniżej jakie mam pytania do tego przykładu.

1. Co dokładnie ma podpierać belka, w jakim budynku się znajduje oraz czy istnieją dodatkowe elementy konstrukcyjne które mogą współdziałać z projektowaną belką.

2. Rozpiętość 7m to jest dość dużo, a jeżeli jest to domek jedno rodzinny mogę powiedzieć bardzo dużo. Oprócz nośności, czyli jej wytrzymałości ważne jest ugięcie. Nie może być one większe niż dopuszczalne, ponieważ duże przemieszczenia mogą prowadzić do np. pękania ścian.

3. Rysunek albo niewielki szkic rozwiązałby dużo zapytań. Również fotografie są pomocne.

4. Nośność belki z dwóch ceowników będzie większa, jeżeli zrobi się z niego przekrój zamknięty, rurowy. Wyeliminuje się wówczas zwichrzenie belki, a co z tym idzie wytrzymałość może być kilkukrotnie większa. Dotyczy w przypadku punktowego obciążenia.

Wypisałem te kilka punktów żeby uświadomić osobom szukających oszczędności, że proste projektowanie wymaga szerszego spojrzenia. Szczególnie jest to ważne w głównych elementach konstrukcyjnych domu, bo proste altanki, balustrady czy też lekkie schody mogą mieć podejście mniej rygorystyczne.

Jeżeli w przyszłości będziesz miał jakieś wątpliwości do konstrukcji, zwróć się z prośbą do osoby z odpowiednią wiedzą w tym temacie :).

1 komentarz:

  1. Też ostatnio niestety miałam przerwę w pisaniu, ale czasami w natłoku zajęć tak bywa. Życzę braku wymówek ;) abyśmy mieli co czytać.

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails