czwartek, 28 października 2010

Prosty detal na elewacje z tynku


Architektura przełomu XIX i XX wieku była dużo bogatsza w detale niż obecnie. Z epoki secesyjnej przetrwały do dziś liczne kamienice z bogato zdobionymi fasadami w postaci dekoracyjnych płaskorzeźb w motywy roślinne, ornamenty, głowy, zdobione nadproża itp. Historię i wiele pięknych zdjęć z tamtego okresu poznasz, chociażby odwiedzając stronę www.muzeumsecesji.pl.

Obecnie, na wizerunek nowoczesnego domu wpływa prosta bryła i rodzaj materiału użytego na wykończenie elewacji. Przynajmniej ja mam takie wrażenie przeglądając różne zdjęcia. Szkło, kamień, drewno, aluminium i inne materiały alternatywne należą do droższych rozwiązań, a jeżeli starasz się wybudować dom niedrogo wówczas będziesz szukać oszczędności wszędzie.

Wykończenie elewacji tynkiem w tym przypadku jest uzasadnione i zdawałoby się, że tylko przez wybór kolorów można uzyskać ciekawszy efekt. Jednak jest jeszcze jedno rozwiązanie. Możesz zastosować niedrogi detal upiększając otwory okienne, drzwiowe, gzymsy i parapety, a wszystko za przyzwoitą cenę. Rozwiązaniem takim są styropianowe profile elewacyjne.

Co oferuje rynek?

Styropian wykorzystywany jest w budownictwie od około 40 lat pod różnego rodzaju postaciami. Profile elewacyjne produkowane są ze specjalnej odmiany styropianu „polistyrenu expandowanego” EPS 200. Do wzmocnienia i ochrony pokrywa się go kilkukrotnie masą utwardzającą, a potem zmielonym kruszywem np. imitującym naturalny piaskowiec. Również istnieje możliwość nabycia surowych profili do samodzielnego otynkowania i malowania na dowolny kolor. Styropian w swojej budowie jest łatwy w obróbce, więc jest możliwość pozyskiwania różnorodnych kształtów niezależnie od wymysłu.

Aby Ciebie przekonać poniżej umieszczam trzy linki producentów, pod którymi znajdziesz kilkadziesiąt przykładów realizacji
Specjalnie wybrałem te firmy, ponieważ zawierają bardzo dużo przykładowych zdjęć.

Dlaczego powinieneś wybrać takie rozwiązanie:
 •  Prosty w montaż, łatwa obróbka, docinanie, sztukowanie.
 • Niewysoki koszt w porównaniu do całego kosztu ocieplenia domu.
 • Duży wybór profili elewacyjnych.
 • Wysoka jakość, wykonana z twardego styropianu "polistyrenu expandowanego" EPS 200.
 • Możliwość uzyskania elementów imitujących naturalny piaskowiec.
 • Mała waga.
 • Łatwy transport.
 • Szczególnie polecany na poprawę elewacji typu dworkowego i miejskiego.
Jak już wspominałem montaż takich profili nie jest skomplikowany, aby to udowodnić obejrzyj poniższy filmik.Styropian spisuje się doskonale jako produkt na detale upiększające elewacje. Bardzo dobrze jest wykorzystywany przy renowacji kamienic, gdzie stare fasady z tynku nie nadają się już do naprawy. Mam nadzieję, że również widzisz korzyści z zastosowania takiego rozwiązania w swoim domu, a jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany zachęcam jeszcze raz do przejrzenia poniższych zdjęć http://www.decorsystem.pl/pl/5/galeria.

2 komentarze:

 1. Polecam firmę Styro Styl, jakość rewelacja, dostawa szybka i bezproblemowa, ceny bardzo przyzwoite. jestem bardzo zadowolony z zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak. I potem takie maszkarony w Polsce powstaja.
  To moze pojdzmy o krok dalej i postawmy sobie fontanne ze styropianu? Oczywiscie mozna pomalowac na marmur, co to za roznica w koncu. Tandeta nas otacza w kolo. A o gustach ponoc sie nie dyskutuje...

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails