sobota, 6 listopada 2010

Ochrona drewna na elewacji

Żeby cieszyć się ładną elewacją drewnianą przez długie lata, a co z tym idzie naturalnym kolorem, fakturą należy co kilka lat wykonać odpowiednia konserwacje w celu wydłużenia żywotności.

Drewno bez żadnej ochrony wystawione na warunki atmosferyczne dość szybko stanie się wyblakłe i szare. Chociaż taki efekt (ze względów wizualnych) może być pożądany, często wynikiem jest brudna i niejednolita barwa, która nadaje drewnu zaniedbanego wyglądu. Długotrwała ekspozycja może prowadzić do niszczenia powierzchni, na skutek rozczepienia i utraty włókien rezultatem będzie „wełnisty” lub „falisty” wygląd.

Zmiany atmosferyczne wpływają na proces niszczenia w skutek gwałtownych różnic wilgoci wewnątrz drewna, a w wyniku działanie deszczu i słońca następuje proces paczenia i kurczenia. Tak zwany efekt siwienia powodowany jest utratą naturalnego koloru podczas gromadzenia zanieczyszczeń z powietrza, oraz często wskutek powstawaniem pleśni na powierzchni drewna.

Ze względu na kształt budynku może występować nierówne działanie warunków atmosferycznych, głównie deszczu na elewacje. Rezultatem będą nierównomierne zmiany kolorów wyglądzie drewna.

Z takich powodów konieczne jest zapewnienie jakiejś ochrony lub wykończenia drewna poddanego na zmiany atmosferyczne.

Głównym założeniem jest wykonanie odpowiedniego drenażu i zminimalizowanie wchłaniania wody przez drewno wskutek działania deszczu. Szczególnie na zniszczenie narażone są końcowe włókna. Na przykład końce desek powinny być odpowiednio zabezpieczone poprzez wykonanie skosu lub użyciu sylikonu. Parapety odpowiednio sfazowane a połączenia klejone wykonane z trwałego materiału.

Elementy budowlane drewniane są niekiedy składowane na placu budowy przez kilka miesięcy przed ich zainstalowaniem i są poddawane warunkom atmosferycznym. W tym czasie mogą one ulec zawilgoceniu lub zabrudzeniu. Dobrze jest w związku z tym, zastosowanie przynajmniej jedną warstwę podkładu gruntującego, farby lub innego wykończenia w fabryce przed zapakowaniem na plac budowy. To minimalizuje zabrudzenia i wilgoć.

Rodzaj ochrony drewna na elewacji

Impregnacja
Zabezpiecza rozwój pleśni, grzybów i owadów. Chroni przed ogniem. Utrudnia przedostanie się wody w głąb drewna. Podkreśla wizerunek słojów i opóźnia starzenie.

Lakierowanie
Inaczej malowanie bez pigmentów. Tradycyjnie jest wykorzystywane w małych zewnętrznych elementach drewnianych, gdzie wysokiej klasy wykończenie jest wymagane. Chroni drewno przed wodą i słońcem, korozją biologiczną, uszkodzeniami mechanicznymi w postaci ścierania i zadrapania. Korzystnie wpływa na wygląd, ożywia barwę i podkreśla jego rysunek.

Malowanie
Farba chroni drewno przez okres od 5 do 8 lat. Tworzy kolorową powierzchnię kryjącą i tylko w małym stopniu podkreśla rysunek słojów. Można uzyskać efekt matowy, półmatowy, lub błyszczący.

Bejcowanie
Bejce wnikają w głąb drewna, nadając mu kolor. Ze względu na zawartość barwników odpornych na promienie UV nie blakną. Tylko w niewielkim stopniu hamują rozwój grzybów i pleśni.

Kilka bardzo wartościowych artykułów o ochronie drewna.

2 komentarze:

 1. Lakierowanie to takie bez pigmentów ?
  Jakiś strasznie wydumany ten podział
  lakierowanie/bejcowanie/malowanie. Malować bejcą nie można ? Malować lakierem też nie ?

  Weźmy LAKIER wodny Sikkensa np. WF 950 lub WF758... można dostać w pełnej palecie barw. Lakier nie musi być bezbarwny!
  Ponadto Lakier wodny Sikkens można kupić jako mat, jedwabisty mat i połysk. To nie jest tylko domena farby!
  Co ZATEM podmiot liryczny miał na myśli ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy: Dzięki za komentarz.
  Chętnie napiszę coś więcej w tym temacie, więc proszę o kontak.

  OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails