piątek, 12 marca 2010

Jaki projekt domu wybrać


Chciałbym się dziś podzielić swoimi uwagami na temat właściwego doboru projektu, ponieważ uważam, że jest to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy własnego domu. Wszystkie pozostałe etapy podejmowane na tym etapie, kształt, wielkość, rozmieszczenie pomieszczeń będą decydowały o ostatecznym efekcie, który rzeczywistości może okazać się całkowicie inny od zamierzonego.

Jakim dysponujesz kapitałem

Najważniejsze i chyba bardzo oczywiste, jak nie posiadasz „kasy” to buduj taki domek, na który Cię stać. Większość ludzi nie ma pojęcia ile tak naprawdę kosztuje budowa i na co głównie zwrócić uwagę, aby wybudować niedrogo z zadawalającym efektem.

Większość wybiera projekty o dziwnych kształtach, dużej powierzchni, bardzo skomplikowanej więźbie dachowej i rzucie fundamentów. Każdy dodatek do dachu lub nieregularny kształt odbija się na funduszach.

Jakie są Twoje potrzeby

Jeżeli jesteś sam i nie masz zamiaru zakładać rodziny to nie będziesz budował domu z 5 pokojami i 3 łazienkami, a coś małego i indywidualnego. Jak masz rodzinę z dwójką dorastających dzieci to warto uwzględnić to że zanim się wprowadzisz to one zaczną już własne dorosłe życie. Zastanów się, jakie życie prowadzisz teraz i jak one będzie wyglądać za kilka lat, potrzebujesz domu czy miejsca do spania, ma to być tymczasowy, na kilka lat, czy też do końca życia. Im więcej pytań, tym więcej odpowiedzi i tym bardziej dopasowany projekt. 


Z katalogu czy indywidualny

Indywidualny projekt to koszt od 5tys zł do kilkudziesięciu w zależności od architekta i regionu Polski. Ja przychylam się bardziej w stroną projektu z katalogu. Jest dużo taniej i na pewno znajdziesz coś dla siebie nawet jak jesteś indywidualistą. Aby upewnić się w wyborze możesz się skonsultować z architektem, lub architektem wnętrz, który oceni czy faktycznie projekt spełnia twoje oczekiwania.

Strony świata

Jeżeli masz już swój projekt ustaw go na działce, musi on spełniać minimalne odległości od granicy działki. Druga ważna rzecz jest ustawienie wg kierunków świata. Chyba jest to oczywiste, że chciałbyś mieć słońce w salonie i pokojach a w pomieszczeniach gospodarczych i łazience niekoniecznie. Zastanów się, o której godzinie chciałbyś mieć słońce w odpowiednich pomieszczeniach i taki dobierz projekt.

Wnętrza

Jeżeli masz już swój wymarzony projekt, ale nie odpowiada Ci ustawienie pomieszczeń, możesz się skonsultować z architektem wnętrz, a na pewno uzyskasz wiele odpowiedzi. Inspiracji również możesz znaleźć w Internecie oglądając modernizacje starych mieszkań na nowoczesne wnętrza. 

Ważna jest ilość schowków, garaż, strych, ilość łazienek, to czy kuchnia jest otwarta czy też zamknięta, a każde pomieszczenie musi posiadać minimalne wymiary wymagane do wygodnego użytkowania.

Podsumowując, każdy inwestor jest indywidualistą i potrzebuje czegoś innego, zawsze jednak znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Ja jestem zwolennikiem prostoty, a najbardziej odpowiada mi dom „stodoła”, jest to najprostsza konstrukcja, jaką może posiadać budynek. Większą uwagę zwróciłbym na detale elewacyjne, wnętrza i ogród, i to również polecam Tobie.

Zajrzyj jeszcze tutaj i tutaj, znajdziesz tam więcej informacji technicznych i nie tylko.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails