środa, 17 marca 2010

Dom z bali inaczej

Domy z bali kojarzą mi się z tradycją, wiejskim krajobrazem, górami i naturą. Zastanawiałem się, w jaki sposób można wykorzystać taką technologię w nowoczesnej architekturze, aby wszystko ładnie się komponowało, nowoczesny kształ z naturą. W odpowiedzi znalazłem ciekawy projekt z Hiszpanii, w tym przypadku są to bale klejone ale efekt podobny.
 
Więcej zdjęć na stronie www.nordicasa.eu. 

Właśnie żeby mieć dom z bali to nie musi on być wykonany z litego drewna, są też inne technologie, które mogą być tańsze a wizualny efekt podobny. Dzięki innym rozwiązaniom zaoszczędzić można energię na ogrzewanie, ponieważ posiadają one niższy współczynnik przenikania ciepła U.


Konstrukcja domu może posiadać :
  • Bale pełne
  • Bale klejone
  • Bale izolowane
  • Bale warstwowe
 Więcej o każdej konstrukcji znajdziesz na stronie www.szkielet.pl poświęconej budownictwu drewnianemu.

W miarę czytania o tych konstrukcjach stałem się większym sympatykiem, nie tylko ze względu na wygląd, ale również właściwości izolacyjne, jakie posiada drewno a dokładnie mówiąc pojemność cieplną. Znaczy to mniej więcej to, że drewno przechowuję energię cieplną wewnątrz włókien, i uwalnia ją z czasem, skutkiem tego jest mniejsze zużycie energii do ogrzania takiego budynku.

W latach 80-tych przeprowadzono badania cieplne w Stanach zjednoczonych, użyto 3 konstrukcje domów: z bali, cegły i bloczków betonowych. Wyniki wyszły zadziwiające i potwierdzające, że bale drewniane przechowują energię cieplną. Opis przebiegu eksperymentu znajdziesz tutaj.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails