poniedziałek, 15 listopada 2010

Domy szkieletowe z drewna przetrwają wieki


Ostatnim zleceniem, jakie dostaliśmy do biura, gdzie obecnie pracuję był projekt drewnianego balkonu w istniejącym już budynku. Na podstawie starych rysunków inwestor chce odnowić jego pierwotny wygląd. O tyle jest to inspirujące, że dotyczy on bardzo starego, bo 120 letniego obiektu, który został wykonany z drewna w technologii szkieletowej.

 W Anglii większość domów jest murowanych. Również można spotkać budynki szkieletowe z drewna, ale tak samo jak w Polsce nie cieszą się dużą popularnością. Aż trudno w to uwierzyć, że ten historyczny obiekt jest cały z drewna.Zamieszczone zdjęcia nie pokazują skali jego wielkości, a w rzeczywistości jest o wiele większy. Położony w bardzo malowniczym rolniczym terenie w Yorkshire Dales na północy Anglii. Działka również stanowi ideał, a z okien domu można podziwiać pagórkowatą panoramę okolicy. Tylko pozazdrościć lokalizacji i spokoju właścicielom.

Dom jest naprawdę stary i duży. Chociaż trochę zaniedbany ma w sobie urok i oryginalność. Wchodząc do środka czuć zapach staroci, a drewniana podłoga skrzypi pod stopami. Parter posiada salon, gabinet, jadalnie oraz wielką kuchnię ze starym żeliwny piecem. Natomiast piętro składa się 8 takich samych pokoi plus łazienki i toalety.
Kondygnacja parteru jest wysoka na 3,3m, natomiast pierwsze piętro na 2,7m. Ciekawym rozwiązaniem jest komin, który łączy się w jeden wylot nad korytarzem piętra tworząc ozdobny łuk.

Z historycznych rysunków wykonanych na płótnie lnianym (pierwszy raz takie widziałem) dowiedziałem się trochę o historii. Dom został przebudowany poprzez modernizację konstrukcję dachu (została przebudowana na bardziej strzelistą), oraz urozmaicając elewacje frontową o taras i ozdobne wejście. W późniejszym okresie zmieniono elewację z drewnianej na biały tynk urozmaicając wzorami w mur pruski. Wygląda to naprawdę dobrze, a na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oryginału.

Historia pierwszego właściciela nie jest znana, przynajmniej ja nic nie mogłem się dowiedzieć na jego temat. Możliwe, że miał on korzenie amerykańskie, bo podobne budynki budowano w tamtym regionie świata od 17 wieku. Sam możesz się przekonać odwiedzając stronę o amerykańskich historycznych budynkach z drewna.

Tak budowano w Ameryce, ale Europa również posiada wiele ciekawych okazów. Chociaż sama technologia była trochę odmienna stanowiły ją ściany szkieletowe z grubych bali, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniano cegłami tworząc mur pruski, lub tak zwaną ścianę szkieletową zwaną szachulbcem. Do dziś można podziwiać piękne elewacje historycznych budynków o takich konstrukcjach, a dobrym przykładem jest miejskazabudowa w Quedlinburgu, w Niemczech.

Moda na elewacje imitujące stare mury powraca w istniejących budynkach. Nowe technologie nabazie płyt styropianowych umożliwiają takie rozwiązania. Nie zawsze wygląda to dobrze, widziałem kilka takich rozwiązań na Mazurach. Zawsze jest to jakaś możliwość na urozmaicenie domu.

Pomimo upływu setek lat domy o konstrukcji drewnianej posiadają bardzo dobra kondycje. Niektóre może wymagają remontów, ale zawsze będą podziwiane za naturalne piękno i styl, z jakim zostały zaprojektowane. Daleko nie trzeba szukać, bo w naszym  kraju też znajdują się takie okazy. Pozostaje jeszcze pytanie, czy obecne domy szkieletowe dorównają żywotnością swoim pionierom? Chyba dopiero okaże się to za kilkadziesiąt lat :).

 Historyczne skany rysunków. W orginale elewacje wykonane są w kolorze, wyglądają rewelacyjnie. 

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails