piątek, 26 marca 2010

Zrozumieć konstrukcję domu

W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć, z jakich głównych elementów konstrukcyjnych składa się budynek, jakie obciążenia przenoszą oraz w jaki sposób się to wszystko odbywa.

Obciążenia
Projektując każdy budowlę, czy to będzie stodoła czy też hala stalowa, cały proces od strony konstrukcyjnej zaczyna się od zebrania obciążeń na budynek. Jest to najważniejszy etap, ponieważ pomyłka może bardzo dużo kosztować, a jednym ze skutków może być zawalenia się konstrukcji.

 Główne obciążenia można podzielić na dwa rodzaje:
  • stałe, czyli ciężar własny konstrukcji oraz materiałów wykończeniowych
  • zmienne, czyli wszystko to, co próbuje zniszczyć nasz budynek, wiatr, śnieg, oraz obciążenia zmienne od użytkowania, inaczej mówiąc od ludzi, wyposażenia wnętrz itd.
Normy

Aby dobrać odpowiednie obciążenie używa się norm, w których zawarte są procedury i kolejne etapy obliczeń na podstawie diagramów oraz wykresów. Brzmi to przerażająco, ale nie jest trudne. W przypadku korzystania z normy wiatrowej lub śniegowej, głównym kryterium, jakie decyduje na wielkość obciążenia jest lokalizacja. Uwzględnia się teren zabudowy miasto czy wieś, topografię góry lub teren płaski, oraz rejon kraju, jakiego to dotyczy. Norma od obciążeń stałych zawiera tylko wartości gęstości różnych materiałów budowlanych od kauczuku po beton zbrojony, a norma do obciążeń zmiennych użytkowych wartości dla budynków w zależności od przeznaczenia. Inna jest dla domku inna dla hoteli, hal przemysłowych itp.


Główne normy jakie stosuje się to:
  •  Obciążenie wiatrem PN-77/B-02011
  •  Obciążenie śniegiem PN-80/B-02010
  •  Obciążenia stałe PN-82/B-02001
  •  Obciążenia od użytkowania  PN-82/B-02003
Od kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, w Polsce obowiązują normy europejskie tak zwane „eurocody”, są one dla wszystkich krajów członkowskich jednak nie są popularne i minie jeszcze kilka lat zanim wyprą obecnie używane.

Dla zabezpieczenia się przed pomyłkami na etapie projektowania i użytkowania stosuje się współczynniki bezpieczeństwa i wynoszą one od 1,1 do 1,6, w zależności od obciążenia oraz obciążeń działających jednocześnie.

Konstrukcja

Projektowanie zaczyna się od najwyższych części i po kolei schodzi w dół. Konstrukcja ma za zadanie przekazać wszystkie obciążenia poprzez dach, stropy, ściany oraz fundamenty na grunt.

Wyobraź sobie taką sytuację. Stoi budynek, którego dach pokryty jest śniegiem, oraz wieje silny dach, bo jest to teren górzysty. Połać dachowa musi być tak skonstruowana i mieć odpowiednie przekroje płatwi i krokwi żeby przenieść obciążenia na ściany zewnętrzne budynku. Oprócz nośności również trzeba uwzględnić ugięcia, czyli przemieszczanie się konstrukcji. Nie mogą wynosić one za dużo, bo będą sprawiać wrażenie niestabilnej.

Zejdźmy teraz niżej na strop. Wszystko to, co się na nim znajduje, ściany działowe, plus biegające dzieci, ewentualna impreza i tym podobne rzeczy, przekazane jest poprzez strop na ściany nośne. Aby uzyskać otwartą nietypową przestrzeń wewnątrz budynku, wówczas stosuje się belki, stalowe, drewniane lub żelbetowe. Podpierają one powyższe ściany lub strop, a obciążenia przekazywane są na ich obu końcach na ściany nośne lub słupy.

Ostateczna końcowa cześć to fundamenty. Odpowiadają za oddawanie wszystkich sił wewnętrznych do gruntu. Wymiary ich nie są przypadkowe, a w głównej mierze decyduje o tym jakość grunt poniżej. Jeżeli jest on słaby wówczas ławy muszą być szersze. W skrajnych przypadkach, gdy grunt jest bardzo słaby stosuje się pale i to one pośredniczą w przekazywaniu obciążenia do niższych warstw gruntu.

Konstrukcja domów nie jest skomplikowana i jest tym dla konstruktora, czym jest prowadzenie samochodu osobowego przez kierowcę ciężarówek. Jednak poprawnie wybudowany dom nie może sprawiać problemów. Natomiast takie oznaki jak pęknięcia na ścianach, stropach ugięcia się krokwi jak najbardziej świadczy o braku profesjonalizmu.

0 comments:

Prześlij komentarz

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails