Ostatnim moim odkryciem internetowym jest program do rysowania SketchUp. Jest on na tak prosty, że praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się jego obsługi. Postaram się przybliżyć trochę sposób przebiegu projektowania i jak ominąć problemy podczas rysowania swoich przyszłych konstrukcji.
Od czego zacząć przygodę z projektowaniem?
Najprościej jest zacząć od czegoś naprawdę prostego. Ja zaczynałem od krzesełka i stolika. Wiele przykładów w wersji audio znajdziesz w internecie, więc będzie to dużym ułatwieniem podczas poznawania poszczególnych funkcji. Takie lekcje są bardzo fajne, bo ułatwiają poznanie programu i wyrabiają pewien nawyk używania odpowiednich narzędzi. Skomplikowane modele wykonuje się prawie tak samo jak proste, z jedyną różnicą, pochłaniają dużo więcej czasu.
Znajomość programu to jedno, a projektowanie to drugie
Sam zresztą zauważysz, że znajomość programu to nie wszystko, a ważniejsza jest wiedza techniczna. Przed każdym zadaniem będziesz musiał poświecić większa ilość czasu na poznanie detali technicznych zanim zaczniesz rysowanie.
Mówiąc o wiedzy technicznej mam na myśli rzeczywiste wymiary okien, drzwi, mebli kuchennych, schodów, grubość ścian, wymiary belek drewnianych, oraz pojedynczych dostępnych elementów na rynku.
Aby uniknąć nadmiaru pracy, podam przykład jak moja znajoma projektowała łazienkę. Bez wcześniejszego sprawdzenia rzeczywistych wymiarów dostępnych na rynku płytek wykonała rysunki w AutoCadzie. Niestety straciła czas, bo nie mogła kupić takich produktów.
Kilka problemów, na jakie napotkasz podczas projektowania własnego domu umieszczam poniżej. Jednak pytań będziesz mieć dużo więcej, jeśli nie miałeś nigdy styczności z branżą budowlaną. Przed projektowaniem domu będziesz musiał wiedzieć:
- Grubość ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, połaci dachowej z uwzględnieniem grubości wszystkich warstw w przegrodach.
- Minimalne dopuszczalne wymiary pomieszczeń.
- Wysokość i szerokość schodów.
- Wymiary drzwi, okien, najlepiej standardowe od producenta.
- Wymiary mebli np. w kuchni jest standardowa wysokość od posadzki do blatu itp.
- Wysokość barierek, okien nad posadzką.
- W przypadku dużych przeszkleń konstrukcja staje się bardziej skomplikowana, a nie wszystko co jest na rysunku będzie można później wybudować.
- Prawidłowe wymiary konstrukcyjne cegieł, kształtowników stalowych, belek drewnianych itp.
- Wysokość kondygnacji z uwzględnieniem wysokości pojedynczych cegieł lub pustaków.
Bardzo ważnym aspektem w projektowaniu architektonicznym są podstawowe gabaryty i detale, jakimi posługuje się architekt. Wiele z nich na pewno znajdziesz w książkach typu poradnik dla architekta. Z tego, co mi wiadomo bardzo popularną publikacją jest dzieło Neuferta przeznaczona głównie dla profesjonalistów. Również możesz skorzystać z darmowej broszury poniżej:
Najpierw szkic, potem rysunek
Zanim jednak przystąpisz do projektowania, dużym ułatwieniem jest wcześniejsze rozrysowanie sobie wszystkiego na papierze uwzględniając podstawowe wymiary, osie ścian oraz rozmieszczenie pomieszczeń. Następnie przygotuj sobie listę przedmiotów, lub elementów konstrukcyjnych, które użyjesz podczas modelowania. Zapoznaj się z głównymi wymiarami, a podczas rysowania nie będziesz musiał szukać dodatkowych informacji i zaoszczędzisz czas.
Podsumowując, projektowanie własnego domu w SketchUP wcale nie musi być aż tak dokładne jak rysunek konstrukcyjny. Przynajmniej na początku. Wystarczą podstawowe wymiary okien, ścian, drzwi. Bardziej liczy się efekt wizualny, jaki chcesz osiągnąć, oraz gabaryty. Jednak wcześniej czy później będziesz musiał przebrnąć przez techniczne detale, które bardzo szybko opanujesz np. studiując różne fora internetowe, lub stronę muratora.
W SketchUp można wszystko projektować, projektując w 3d np. schody łatwiej poprawiać projekt, potem wykonać rys. projekt.
OdpowiedzUsuńhttp:mala-architektura.yolasite.com.
Pozdrawiam Eugeniusz
Projekt budynku wielorodzinnego to zadanie, które wymaga nie tylko dużej wiedzy technicznej i doświadczenia, ale także umiejętności zrozumienia dynamiki życia społecznego. Architekci stają przed wyzwaniem zaprojektowania przestrzeni, która harmonijnie łączy prywatność mieszkańców z funkcjonalnymi, wspólnymi obszarami. Projektowanie budynków wielorodzinnych wiąże się z dążeniem do maksymalnej efektywności przestrzennej, zapewnienia komfortu akustycznego, a także integracji z otaczającą infrastrukturą miejską. Projekty te często uwzględniają zrównoważone rozwiązania budowlane, mające na celu zmniejszenie zużycia energii i wody, co przyczynia się do zwiększenia komfortu życia mieszkańców oraz dbałości o środowisko naturalne.
OdpowiedzUsuńProjekt budynku wielorodzinnego jest zadaniem, które wymaga szczególnej uwagi na aspekty społeczne i funkcjonalne życia w gęsto zaludnionych obszarach. Projektanci muszą znaleźć równowagę między prywatnością mieszkańców a stworzeniem wspólnych przestrzeni sprzyjających budowaniu relacji i społeczności. Takie projekty często obejmują innowacyjne rozwiązania zmniejszające zużycie energii, zrównoważone zarządzanie wodą oraz zielenią, co nie tylko wpływa na ekologię, ale także na jakość życia mieszkańców. Projektowanie budynków wielorodzinnych to także odpowiedź na wyzwania urbanistyczne, takie jak efektywne wykorzystanie przestrzeni i integracja z otoczeniem, co wymaga kreatywności i doświadczenia projektowego.
OdpowiedzUsuń