niedziela, 1 maja 2011

Viva Mallorca !!!Z początkiem kwietnia zaczął się mój tygodniowy urlop. Pierwszy raz zamiast na wakacje do Polski wybraliśmy się na słoneczną Majorkę. Dla tamtego regionu Europy kwiecień jest już bardzo ciepłym miesiącem, bo temperatura dochodziła do 27 stopni C.

Sezon letni zaczyna się od maja i trwa aż do października, więc dość długo. Żeby ominąć tłum turystów chyba lepiej jest wybrać się w inne miesiące, wówczas jest taniej i spokojniej. Ja przynajmniej takie preferuje.
Ale nie chciałem pisać o turystyce, bo moje wakacje to również obserwacja architektury, domów i stylów w budownictwie. O tym głównie będzie :).

Majorka jest wyspą hiszpańską, więc niczego innego nie można się spodziewać, czego nie ma w Madrycie i Barcelonie. Domy są murowane z pustaków betonowych, a stropy żelbetowe. Ze względu na ciepły klimat, gdzie temperatura w ciągu roku nie spada poniżej +5 stopni nie stosuje się ocieplenia ścian (przynajmniej ja nie zauważyłem). Ogrzewanie centralne jednak jest montowane, żeby przez okres zimy mieszkało się w miarę komfortowo. Pewnie też istnieje sporo ośrodków wypoczynkowych i domów, które nastawione są tylko na sezon letni, więc różnie z tym bywa.


Co mnie zaskoczyło, to rodzaj okien. W hotelu, w którym zatrzymaliśmy się posiadały one pojedyncze szyby i były nieszczelne. Przypuszczam, że podwójne również są stosowane, ale w drogich willach i prestiżowych budynkach.

Elewacje wyglądają bardzo ładnie. Standardowo wykonane z tynku przeważnie w jasnych kolorach. Częstym dodatkiem są kamienie, których jest tam pod dostatkiem ze względu na skaliste podłoże wyspy. Innym są drewniane dodatki najczęściej w postaci żaluzji.

Jednym z hiszpańskich produktów, jaki mogę polecić jest glazura. Każde wnętrze od salonu, kuchnię i pokoje wyłożone są różnokolorowymi płytkami. Posiadają bardzo dobrą jakość i zostały już docenione w naszym kraju gdzie również można je kupić.

Standardem dla apartamentów jest basen, który znajduje się przy każdym budynku. Ceny są różne dla tych położonych przy samej plaży wahają się od 200tys E w górę, metraż od 70m2. Dużo droższe są domy wolno stojące, które wyglądają bardziej na wille dla bogaczy niż dla normalnej rodziny. Ceny od około 1mln E w górę. Podaję link doprzykładowej strony.

Majorka to typowa wyspa turystyczna, więc większość ludzi spędza tam wakacje lub przenosi się na emeryturę. Ciepły klimat nie wymaga budowania domów pasywnych, oraz stosowania drogich materiałów. Dla oszczędności energii wystarczy zamontować kilka kolektorów słonecznych dostarczających energii do podstawowych urządzeń. Można cieszyć się słońcem i odpoczywać prawie przez cały rok, ale czy taki klimat odpowiadałby naszym przyzwyczajeniom. Na dłuższą metę chyba nie.

Ostatnio dodałem do bloga ikonę Picassa, gdzie umieszczam swoje zdjęcia architektury z różnych moich wycieczek. Tutaj można znaleźć fotki domów z Majorki.

2 komentarze:

  1. Nie dziwie się, że ludzie chcą spędzić tam emeryturę, a może tak długo trwa zbieranie środków na taką inwestycję ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miejsca najbardziej popularne mają wadę, że bywają drogie :(. Jednak poza Majorką w Hiszpani szczególnie teraz jest wiele okazji pod inwestycję.

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails