wtorek, 18 stycznia 2011

Rysowanie rzutu domu

Etapy projektowania budynków od pierwszych kroków koncepcyjnych do montażowych zawsze bazują na rysunkach. Najpierw są koncepcyjne potem architektoniczne, a na samym końcu inżynieryjne. To na ich podstawie powstają budynki na całym świecie.

Więc jak to zrobić w małym domku?

Projektując własny dom zaczniesz od stworzenia szkicu koncepcyjnego, a potem przejdziesz do rysowania rzutów. Pierwszym krokiem musi być rysunek parteru, następnie na jego podstawie powstaną kolejne kondygnacje i piwnica.

Do tworzenia planu domu można użyć darmowych programów 2d, które są bardzo proste do nauki. Łatwiejszą opcją jest wykonanie rysunku w skali przy pomocy linijki i ołówka. Jednak na dłuższą metę nie jest ona skuteczna. Zwłaszcza, gdy pojawią się zmiany (a na pewno takie będą), które łatwiej zmienić w komputerze.


Rysowanie planu

Rysunek rzutów również możesz wykorzystać w przebudowie, dobudowie, lub adaptacji wnętrza np. mieszkania.

Pierwszym krokiem jest stworzenie ogólnego kształtu rzutu domu (kwadrat prostokąt, trójkąt itp.). Dobrze będzie, jeżeli od razu narysujesz wymiary uwzględniające rzeczywiste gabaryty wewnętrzne.

Moje rzuty wykonałem w AutoCadzie. Chciałem to zrobić w jednym z darmowych programów ale z testowanych dwóch przeze mnie żaden jeszcze nie przypadł mi do gustu :).

Dopiero na tym etapie można uwzględnić grubość ścian zewnętrznych, które chcesz użyć. Jak nie wiesz jakie dokładnie, to możesz założyć cokolwiek. Ja przyjąłem 36cm, co odpowiada ścianie jednowarstwowej z bloczka z betonu komórkowego. Osie ścian nośnych możesz też wrysować, ale nie musisz. Mój przykład jest rzutem architektonicznym, więc na tym etapie je pomijam.


Ściany nośne są elementami konstrukcyjnymi wewnątrz budynku. Przenoszą one obciążenia na fundamenty oraz podpierają strop powyżej. Najczęściej jest to około 150mm, wszystko zależy od rodzaju ściany.


Innym rodzajem ścian spełniających mniej ważne zadanie  są ściany działowe. Jak sama nazwa mówi, dzielą one przestrzeń wnętrz na pomieszczenia. Głównie muszą być odporne na hałas. Szerokość to około 100mm i może być wykonana w różnej technologii murowanej lub szkieletowej.


Do rzutu również potrzebujesz uwzględnić okna i drzwi. Standardowe wymiary znajdziesz na stronach producentów. Drzwi można przyjąć 900mm na zewnątrz i 800mm wewnętrzne.


Jeszcze brakuje nam jakiegoś komina. Standardowo jest on murowany, ale budując dom pasywny jest on pomijalny ze względu na duże straty ciepła. Wtedy wentylacja jest mechaniczna.

Na rzucie narysowałem przerywanymi liniami belkę. Ponieważ ściana nośna została usunięta. Aby mieć otwartą kuchnię obciążenie przenoszone są przez belkę na górze na ściany. Rozwiązanie takie również będzie zastosowane nad oknami/drzwiami  w przypadku bardzo szerokich przeszkleń.


Ostatnim krokiem w moim rysunku są schody. Przy dokładnym rysowaniu musisz wiedzieć, jaka jest wysokość kondygnacji. Czyli jest to wymiar od wykończenia na parterze do wykończenia na pierwszym piętrze.

Przy pomocy bardzo prostego wzoru 2h+s=60-65cm jesteś w stanie przyjąć wygodne w użyciu wysokość i szerokość stopni. h jest wysokoscią, natomiast s jest szerokością.
Takimi małymi krokami doszliśmy do końca. Na moim przykładzie nie uwzględniałem dokładnych wymiarów, więc poświęciłem zaledwie 20min pracy. Podczas dokładnego rysowania czas wydłuża się do kilku h. Jeżeli znasz dowolny program do rysowania to tworzenie prostego rzutu nie powinno zając dużo czasu.  

11 komentarzy:

  1. wcześniejszy komentator ma małego fiutka

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo mi to pomogło przy zadaniu domowym. dzięki! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Hmm, wygląda bardzo ciekawie, ale mogę z tych zdjęć wyczytać równie dużo, co ze standardowych planów - czyli niewiele ;) Oglądam właśnie nowe mieszkania kraków i nie jestem w stanie wyobrazić sobie rzeczywistego wyglądu mieszkania po samym planie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak chyba jest wszędzie i tyczy się to również wielu rzeczy. Moim zdaniem jeżeli projektujemy instalacją wodną czy kanalizacyjną to także musimy mieć odpowiednie szkice. Zresztą ja przy okazji i tak kupiłem zestaw hydroforowy https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html który będzie używany w przypadku nagłej awarii.

    OdpowiedzUsuń
  5. kto poliże nuttelle temu stanie

    OdpowiedzUsuń
  6. Słyszałam, że bardzo fajnie jest skorzystać ze specjalnego programu i zaprojektować wnętrze domu online https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-domu-online . Jeszcze nie korzystałam z takiej opcji, ale podobno jest bardzo komfortowa nietrudna w zastosowaniu. Oczywiście z pomocą architekta.

    OdpowiedzUsuń
  7. Gdy miałem awarię w łazience, to właśnie z https://warszawskihydraulik.pl/ otrzymałem szybką i fachową pomoc. Ich podejście do klienta oraz jakość świadczonych usług sprawiają, że z chęcią polecam ich innym mieszkańcom Warszawy. To naprawdę świetni specjaliści w swoim fachu!

    OdpowiedzUsuń
  8. Awaria instalacji hydraulicznej może przysporzyć wielu problemów, od zalania mieszkania po przerwę w dostawie wody. Dlatego tak ważne jest, aby na stronie https://fachowenaprawy.pl/ znaleźć kontakt do hydraulika, który szybko i skutecznie rozwiąże każdy problem. Firma ta słynie z szybkiej reakcji na zgłoszenia oraz z wykorzystywania nowoczesnych metod napraw, co gwarantuje satysfakcję klientów.

    OdpowiedzUsuń
  9. Indywidualny projekt domu to usługa dedykowana osobom marzącym o własnym, wyjątkowym miejscu na ziemi, które doskonale odzwierciedla ich potrzeby, styl życia i upodobania. Proces tworzenia takiego projektu rozpoczyna się od głębokiego zrozumienia wymagań klienta, a następnie przekształca się w unikalną koncepcję architektoniczną. Indywidualne projekty domów zapewniają maksymalną funkcjonalność, estetyczne dopasowanie do otoczenia oraz optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pozwalają na stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko miejscem do życia, ale także odzwierciedleniem osobowości właścicieli. Dzięki takim projektom możliwe jest stworzenie domu energooszczędnego, przyjaznego środowisku i idealnie wpisującego się w indywidualne oczekiwania każdego klienta.

    OdpowiedzUsuń

Zasady komentowania:
Podpisz się. Konstruktywna krytyka jest w porządku, ale niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane.

Related Posts with Thumbnails